Trichogram – co to jest?

Nadmierna utrata włosów powinna być dla każdego z nas znakiem ostrzegawczym, ponieważ może być to pierwszy objaw łysienia czy też innego schorzenia. Jeśli przyczyna nie zostanie prawidłowo rozpoznana, to nie ma co liczyć na skuteczne leczenie. Jedną z najskuteczniejszych i jednoczesne najstarszych metod badania włosów jest trichogram, za pomocą którego można ocenić stan włosów oraz mechanizm i przyczynę łysienia.

Czym jest trichogram i dla kogo przeznaczony jest ten rodzaj badania?

Trichogram jest badaniem polegającym na mikroskopowej ocenie około pięćdziesięciu włosów pobranych z czterech bądź też pięciu okolic owłosionej skóry głowy. Próbki pobierane są prze lekarza dermatologa bądź też trychologa. Ważne jest, aby w próbce znalazły się włosy będące w różnych fazach życia i określonych proporcjach. To właśnie na podstawie zaburzenia owych proporcji specjalista jest w stanie rozpoznać, z jaki stanem chorobowym ma do czynienia. Trichogram pozwala na ocenę mieszków włosowych oraz łodygi włosa. Na podstawie wyników badań specjalista może ustalić przyczynę wypadania włosów oraz dobrać właściwą metodę leczenia.

Trichogram polecany jest osobom łysiejącym obojga płci, u których rozpoznanie typu łysienia nie jest jasne. Badanie to stosuje się także do diagnostyki genetycznie uwarunkowanych zespołów uszkodzenia łodygi włosa. Umożliwia ono także ocenę postępów w leczeniu wypadania włosów.

Co to jest trichogram

W jakim celu wykorzystuje się trichogram do badania włosów?

Chociaż trichogram włosów może być wykonywany bez zlecenia lekarza, to warto wcześniej wybrać się do lekarza, który na podstawie uzyskanych informacji podczas wywiadu lekarskiego będzie mógł podjąć decyzję o konieczności wykonania dodatkowych badań laboratoryjnych w przypadku innych chorób takich jak choroby tarczycy lub nadnerczy, zaburzenia pracy hormonalnej przysadki lub jajników czy też niedobory żelaza, cynku i miedzi.

Trichogram jest najczęściej wykonywany razem z trichoskopią, dzięki czemu można ocenić różne części włosa. Trichogram włosów umożliwia przyjrzenie się wypadniętym strukturom oraz włosom usuniętym z brzegu ogniska łysienia na skutek pociągania ich. Przy niektórych schorzeniach włosy mają nieprawidłowy wygląd, szczególnie w przypadku chorób uwarunkowanych genetyczne. Za pomocą tego rodzaju badania można określić, ile procentowo włosów znajduje się aktualnie w fazie spoczynku a ile we fazie wzrostu, jak również to czy są one ułamane czy też zakończone cebulką.

Przeczytaj więcej na temat trichogramu w klinice leczenia łysienia: http://drtrycholog.pl/zabiegi/trichogram/

Trichogram pozwala rozpoznać typ łysienia oraz inną przyczynę nadmiernego wypadania włosów. Wynik dostępny jest w formie elektronicznej oraz można go wydrukować na papierze. Badanie to wykorzystywane jest obecnie nie tylko w celach diagnostycznych, ale także do oceny poprawy stanu włosów oraz skóry głowy od poprzedniego badania, czyli do potwierdzenia skuteczności zastosowanej kuracji leczniczej. Najlepiej, aby odstępy miedzy kolejnymi badaniami za pomocą trichogramu były nie krótsze niż kilka miesięcy. Tego typu diagnostyka może być powtarzana wielokrotnie, a z badania mogą korzystać pacjenci w każdym wieku, jak również mogą sobie na nie pozwolić kobiety ciężarne.

Zapraszamy również na http://portaldermatologiczny.pl/

5/5 - (4 Głosy)