Udar mózgu i udar słoneczny – różnice

Choć udar mózgu to jedna z najbardziej powszechnych chorób cywilizacyjnych, która stanowi częstą przyczynę śmierci lub doprowadza do znacznej utraty sprawności, wiele osób nie potrafi wskazać, jakie są jej rodzaje, przyczyny i symptomy, często dodatkowo myląc z przegrzaniem wskutek ciepła. Co warto wiedzieć na temat udaru?

Udar krwotoczny mózgu

Udar mózgu to choroba, która występuje w dwóch rodzajach. Najgroźniejszy z nich to udar krwotoczny, zwany również wylewem krwi do mózgu, który pojawia się zwykle po dużym wysiłku lub stresie. Najczęstszą jego przyczyną jest zbyt wysokie ciśnienie tętnicze, a także skazy krwotoczne, infekcje, stany zapalne, cukrzyca. Mogą go spowodować także niektóre rodzaje narkotyków oraz nadmierne spożywanie alkoholu i palenie tytoniu.

Objawy udaru krwotocznego to bardzo intensywny ból głowy, zawroty, mdłości, wymioty, utrata przytomności. Chory może mieć problemy z poruszaniem wskutek paraliżu jednej strony ciała. Charakterystycznym symptomem jest opadanie ust lub powieki. Do tego dojść może nadwrażliwość na światło i dźwięki, a także sztywność karku. Aż 40% przypadków udaru krwotocznego kończy się śmiercią.

Udar niedokrwienny mózgu

Nieco łagodniejszy i wolniejszy jest udar niedokrwienny, polegający na niedotlenieniu i obumieraniu tkanek mózgowych wskutek zatkania tętnic, przez które krew ma uniemożliwione dotarcie do mózgu. Jest to najczęstszy typ udaru (85-90%) i poza mdłościami, wymiotami oraz bólem głowy i karku objawiać się może również zaburzeniami równowagi. Poszkodowany nie potrafi wymówić, powtórzyć ani nazwać wielu rzeczy, nie rozumie cudzej mowy, traci orientację, ma omamy, kłopoty z zapamiętywaniem i wieloma innymi podstawowymi czynnościami.

Objawy udaru niedokrwiennego mogą wystąpić razem, ale również pojedynczo i często przemijają po kilku godzinach. Z uwagi na możliwy delikatny przebieg, dolegliwość ta często nie jest rozpoznawana – wiele osób myli ją z inną chorobą, zmęczeniem lub migreną. Warto jednak wiedzieć, że udar niedokrwienny może za jakiś czas pojawić się znów i mieć wówczas znacznie silniejsze symptomy.

Każdy udar mózgu, zarówno niedokrwienny, jak i krwotoczny, jest podstawą do wezwania pogotowia. 

Więcej o tym zagadnieniu tutaj – https://zdrowy.net/zdrowie/udar/

Udar słoneczny

Ból głowy przy udarze mózgu jest powszechnym objawem.
Ból głowy przy udarze mózgu jest powszechnym objawem.

Latem, gdy człowiek narażony jest na przebywanie w wysokiej temperaturze lub zbyt wilgotnym powietrzu, jego organizm przegrzewa się i niebezpiecznie odwadnia, a ośrodek termoregulacji i gospodarka elektrolitowa ulegają zaburzeniom. Jest to tzw. udar cieplny. Jego odmianą jest udar słoneczny, będący skutkiem długiego i intensywnego działania promieni słońca na ciało człowieka. Szczególnie narażone są na niego dzieci i osoby starsze.

Udar słoneczny często wynika z braku odpowiedniego zabezpieczenia głowy i karku, noszenia odzieży ze sztucznych materiałów, które uniemożliwiają skórze oddychanie, a także niestosowania żadnych kosmetyków z ochronnym filtrem.

Główne objawy udaru cieplnego (w tym również słonecznego) to bardzo duża gorączka, która przyjmuje wartości przekraczające 40 stopni Celsjusza. Ciało przestaje produkować pot, mocz staje się ciemniejszy i wkrótce również zanika jego wydalanie. Poszkodowany szybciej oddycha, majaczy, nie rozpoznaje i nie rozumie tego, co dzieje się obok, jego tętno znacznie przekracza granice normy, zaburzeniom ulega także ciśnienie tętnicze. Występują symptomy układu pokarmowego – chory wymiotuje, może mieć również biegunkę. Organizm staje się skrajnie zmęczony, osłabiony, pojawiają się stany lękowe i rozbicie psychiczne. Skóra, szczególnie na twarzy, robi się zaczerwieniona sucha i zwiotczała.

Udar słoneczny u dziecka może objawiać się także zapadniętym ciemiączkiem. Bardzo istotne jest, by poszkodowanego ułożyć w bezpiecznym, zacienionym i chłodnym miejscu, najlepiej w pozycji półsiedzącej. Konieczne są również zimne okłady, warto również wezwać pomoc medyczną (o tym jak udzielać pierwszej pomocy możesz przeczytać na stronie https://udarmozgu.edu.pl.

5/5 - (3 Głosy)