Wysokie ciśnienie w ciąży

Jednym ze stałych elementów medycznej opieki kobiet w ciąży jest pomiar ciśnienia tętniczego krwi. Wysokie ciśnienie w ciąży zdarza się w wielu przypadkach i nie można tego faktu bagatelizować, ponieważ nadciśnienie niekiedy bardzo negatywnie wpływa na przebieg ciąży i zagraża zarówno przyszłej mamie, jak i dziecku.

Przyczyny wystąpienia wysokiego ciśnienia w ciąży

Wysokie ciśnienie w ciąży staje się coraz bardziej powszechnym zjawiskiem, a przyczyny tego stanu bywają różne. Na pewno znaczenie mają niezbyt dobre nawyki żywieniowe i pojawiająca się coraz częściej nadwaga wśród młodych kobiet. Jednocześnie w coraz młodszym wieku zostają rozpoznawane choroby cywilizacyjne, jak nadciśnienie przewlekłe bądź cukrzyca. Problemy z ciśnieniem w ciąży mogą też występować u bardzo młodych kobiet, mających poniżej 18 lat albo tych, które zachodzą w ciążę po 35. roku życia. Uważać powinny też panie cierpiące z powodu chorób nerek. Niekiedy nawet stres może wywołać zbyt wysokie ciśnienie.

Warto podkreślić, że nadciśnienie zdarza się na początku ciąży, zwłaszcza kiedy przyszła mama cierpiała już wcześniej z tego powodu, ale znacznie częściej bywa diagnozowane w drugiej połowie ciąży. Natomiast pomiar ciśnienia krwi zostaje wykonany już na pierwszej wizycie u lekarza i prawidłowy wynik to 120/80 mmHg.

Wysokie ciśnienie pod koniec ciąży

Na początku trzeciego trymestru ciąży bardzo często zauważa się wzrost ciśnienia tętniczego, co ma związek ze zwiększoną objętością krwi w ustroju i tym samym utrudnionym jej przepompowaniem. Dzieje się tak przede wszystkim ze względu na regularne uciskanie żył przez macicę. Jeżeli w końcowej fazie ciąży pojawia się jedynie nieznacznie podwyższone ciśnienie, to nie ma żadnych powodów do obaw, gdyż jest to zjawisko naturalne.

Niebezpieczeństwo zaczyna się po przekroczeniu granicy 140/90 mmHg i konieczne będzie wtedy dokładne badanie, aby potwierdzić bądź wykluczyć zatrucie ciążowe, czyli gestozę. Ten problem dotyczy nawet 8% kobiet. Gestoza niesie poważne zagrożenia nie tylko dla przyszłej mamy, ale także dla płodu. Przede wszystkim chodzi o nieprawidłowy rozwój łożyska, który może prowadzić do zahamowania wewnątrzmacicznego rozwoju płodu. Łożysko zaczyna się przedwcześnie odklejać, a płód w takiej sytuacji pozostaje niedotleniony albo obumiera. Niejednokrotnie pojawia się konieczność przedwczesnego zakończenia ciąży. Ma to miejsce zwłaszcza przy ryzyku wystąpienia rzucawki porodowej objawiającej się napadami drgawek, śpiączką oraz poważnymi zmianami w tęczówce oka.

Warto podkreślić, że wysokie ciśnienie w ciąży często prowadzi do upośledzenia pracy nerek, wątroby, a także układu krzepnięcia. Wskaźnikiem informującym o nieprawidłowościach jest, oprócz nadciśnienia, wysoki poziom białka w moczu. W takim przypadku mamy do czynienia ze stanem przedrzucawkowym.

Jak obniżyć wysokie ciśnienie w ciąży?

Po stwierdzeniu zbyt wysokiego ciśnienia krwi lekarz zazwyczaj kieruje ciężarną na zwolnienie lekarskie. Wynika to faktu, iż kobieta powinna unikać zarówno wysiłku fizycznego, jak i stresu. Nie oznacza to, że musi cały czas leżeć, jednak niezbędna będzie odpowiednia dawka odpoczynku.

Drugą kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, jest właściwe żywienie. Na pewno trzeba ograniczyć spożycie soli, a najlepiej w ogóle zrezygnować z oczyszczonej ze wszelkich mikroelementów białej soli kuchennej, która ma za dużo sodu na rzecz soli nieoczyszczonej. Polecane są zwłaszcza warzywa i owoce zawierające witaminy i składniki mineralne. Nie należy też obciążać żołądka potrawami smażonymi i tłustymi.

Dobrym pomysłem jest też zakup aparatu do ciśnienia, aby dokonywać systematycznych pomiarów, nawet do czterech razy dziennie. Kiedy ciśnienie pozostaje tylko lekko podwyższone, nie ma obrzęków ani białkomoczu, to wystarczy jedynie częsty wypoczynek, lekkostrawna dieta, unikanie stresu, regularne mierzenie ciśnienia oraz okresowe badania wydolności nerek i wątroby, sprawdzenie morfologii krwi i zapisy KTG.

Leczenie farmakologiczne jest koniecznością, kiedy ciśnienie nieustannie przekracza wartość 140/90 mmHg. Lekarz wtedy dobiera stosowne leki na obniżenie ciśnienia, które nie będą zagrażać rozwojowi płodu. Przy bardzo wysokim ciśnieniu, a także objawach białkomoczu i zaburzeniach wzrastania płodu niezbędna będzie hospitalizacja.

Rate this post