Zapalenie oskrzeli u dzieci
Zapalenie oskrzeli u dzieci może być niebezpiecznym schorzeniem, ponieważ w niektórych przypadkach infekcja może przenieść się na dalsze odcinki dróg oddechowych. W jaki sposób objawia się zapalenie oskrzeli i w jaki sposób powinno być ono leczone?
Objawy zapalenia oskrzeli u dzieci
Objawy zapalenia oskrzeli u dzieci początkowo mogą przypominać standardowe przeziębienie lub grypę. Jednak w przypadku, gdy objawy nie zmniejszają się po kilku dniach, konieczna jest wizyta u lekarza. W przypadku niemowląt, zapalenie oskrzeli bardzo szybko może przerodzić się w zapalenie płuc. Dlatego też z dziećmi kilkumiesięcznymi najlepiej jest udać się na wizytę u specjalisty znacznie szybciej, niż w przypadku starszych dzieci.
Takie objawy jak zatkany nos, częsty kaszel oraz podwyższona temperatura, nie muszą być zapaleniem oskrzeli. Jednak, jeśli dolegliwości nie mijają, a kaszel staje się bardzo mocny, może to oznaczać zapalenie dolnych dróg oddechowych.
Leczenie zapalenia oskrzeli u dzieci
Zapalenie oskrzeli w standardowych przypadkach nie jest leczone za pomocą antybiotyków – wystarczy jedynie zastosować leczenie objawowe. Jednak u dzieci infekcja wirusowa łatwo może przejść w infekcję bakteryjną, dlatego lekarz czasem zaleca stosowanie antybiotyku, by zapalenie oskrzeli nie przeszło w zapalenie płuc. W przypadku niemowląt, zapalenie płuc powinno być leczone w warunkach szpitalnych, zwłaszcza w przypadku, gdy jest rozległe.
Zapalenie oskrzeli u dziecka rzadko bywa leczone w szpitalu, ponieważ zwykle wystarczą standardowe środki, by po dwóch tygodniach nastąpiło pełne wyleczenie. Zazwyczaj po tej infekcji najdłużej utrzymuje się suchy kaszel, który jest rezultatem podrażnienia błony wyścielającej drogi oddechowe. Dopóki nie zostanie ona w pełni odbudowana, najlepiej jest unikać ostrego i zimnego powietrza, dymu papierosowego oraz silnych substancji zapachowych.
Obturacyjne zapalenie oskrzeli
W przypadku obturacyjnego zapalenia oskrzeli, gdy wydzielina zatyka drogi oddechowe, niezbędne bywa leczenie szpitalne. Dzieje się tak jednak tylko wtedy, gdy dziecko wyraźnie dusi się oraz blednie. Niezbędne staje się w takim przypadku podanie środka, który rozszerzy drogi oddechowe. Pomocne może być także podanie nawilżonego powietrza z tlenem – rozwiązuje to problem niedostatecznej ilości przyjmowanego tlenu. Osoby dorosłe o wiele rzadziej cierpią na obturacyjne zapalenie oskrzeli – ich drogi oddechowe są szersze i rzadko zostają całkowicie zapchane przez wydzielinę.
Samodzielne leczenie zapalenia oskrzeli u niemowląt nie jest wskazane. Rodzic może przegapić moment, w którym niezbędna jest wizyta w szpitalu, zwłaszcza gdy infekcja szybko się rozszerza. Również preparaty dostępne bez recepty, działające wyłącznie objawowo, nie pomogą, gdy dziecko będzie dusić się nadmiarem wydzieliny. Samodzielne leczenie starszych dzieci jest natomiast niemożliwe wtedy, gdy pojawią się objawy wskazujące na zapalenie bakteryjne, takie jak zmiana wydzieliny z dróg oddechowych z przezroczystej na zielono-żółtą czy znacznie podwyższona temperatura. W takich przypadkach podanie odpowiedniego antybiotyku jest dla dziecka niezbędne.
Obturacyjne zapalenie oskrzeli jest znacznie groźniejsze niż „tradycyjne” zapalenie oskrzeli. Zwłaszcza, że jest też bardziej obciążające dla serca. Ale i też innych organów wewnętrznych organizmu. Dlatego leczenie obturacyjnego zapalenia oskrzeli musi być dobrze dobrane i ściśle przestrzegane.
hahahha, dobre sobie ! To powiedz lekarzom, jak będziesz na wizycie z dzieckiem i powie, że to zapalenie oskrzeli, to zapytaj się czy chodzi o obturacyjne zapalenie oskrzeli czy jakiś inny rodzaj. Gwarantuje, że albo nie będzie wiedział, że w ogóle coś takiego istnieje, albo powie coś w stylu, że to jeszcze za wcześnie, żeby stwierdzić czy to obturacyjne zapalenie oskrzeli.