Zapalenie prostaty – rodzaje

Gruczoł krokowy, czyli tak zwana prostata, jest narażona na cały szereg różnego rodzaju dolegliwości, które nie tylko odbijają się na prawidłowym funkcjonowaniu całego układu płciowego mężczyzn, ale również na ogólnie pojętym zdrowiu. Wszystkie te kwestie sprawiają, że warto poznać najpopularniejsze choroby prostaty, tak aby móc odpowiednio wcześnie je wykryć i odwiedzić urologa.

Przyczyny

Jedną z najczęściej przytrafiających się dolegliwości jest bez wątpienia zapalenie prostaty. W kontekście naszego zdrowia, niezwykle ważną informacją jest fakt, iż omawiane schorzenie może przytrafić się nam w niemal każdym wieku. Nie ma więc reguły, iż na zapalenie prostaty cierpią osoby starsze. Nawet 20-latkowie są na tę chorobę narażeni.

Jakie mogą być przyczyny zapalenia? Jest ich co najmniej kilka. W pierwszej kolejności lekarze wymieniają zakażenie, które związane jest z atakiem drobnoustrojów, trafiających do prostaty najczęściej z krwią. Drobnoustroje mogą rozwinąć się również w moczu, czasem są także przekazywane za sprawą kontaktów seksualnych. Wspomnieć należy również o sytuacji, w której wydzielina produkowana przez gruczoł zalega w narządzie, doprowadzając do stanu zapalnego.

Objawy – różne odsłony choroby

Chcąc wypisać wszystkie objawy zapalenia prostaty, należy wziąć pod uwagę, iż w medycynie nie występuje tylko jeden rodzaj tego schorzenia. W zależności od przebiegu, a także stopnia nasilenia, wymieniamy miedzy innymi: zapalenie zwykłe, przewlekłe, połączone z ostrą infekcją, niebakteryjne oraz tak zwaną prostatodynię.

W przypadku pierwszego schorzenia, mamy do czynienia głównie z intensywnym „parciem” na mocz, co może wiązać się nie tylko z nieprzyjemnym uczuciem, ale również z bólem. Pojawić się mogą także poważne problemy z prawidłowym oddaniem moczu. W niektórych przypadkach, w ramach zwykłego zapalenia prostaty pojawia się również gorączka, która może utrzymywać się nawet przez kilka dni.

W przypadku przewlekłego zapalenia prostaty, ból zdecydowanie się nasila. Pojawia się on najczęściej w okolicach krocza, ale również na plecach i w dolnym partiach brzucha. Urolog, aby zdiagnozować stan przewlekły, przeprowadza badanie USG, które ma wykazać, czy gruczoł krokowy nie jest obrzmiały, wykonuje się również tak zwany posiew (sprawdzanie, czy w moczu nie występują drobnoustroje) oraz pobiera się wydzielinę zalegającą w prostacie. Jeżeli diagnoza potwierdzi dolegliwości, lekarz specjalista zapisuje odpowiednie antybiotyki.

Zdecydowanie poważniejszym stanem jest zapalenie prostaty połączone z bardzo ostrą i groźną dla naszego zdrowia infekcją. Poza poważnymi bólami, do objawów dochodzą również: silna gorączka, nudności oraz dreszcze. W skrajnych przypadkach w moczu może pojawić się krew bądź ropa. Jeżeli zauważymy u siebie tego typu objawy, powinniśmy natychmiast odwiedzić urologa. Po stwierdzeniu choroby, zaplanowana zostanie farmakoterapia oparta w głównej mierze na antybiotykach. Może one potrwać nawet kilka tygodni.

W medycynie wyróżnia się także tak zwane niebakteryjne zapalenie prostaty. Może być ono wywołane poprzez czynniki zewnętrzne (jak np. niska temperatura, „przewianie”), ale także różne używki bądź zaleganie wydzieliny prostaty, co może być związane z nadmierną abstynencją seksualną. Objawy związane są przede wszystkim z bólem oraz parciem na mocz. Terapia natomiast oparta jest na lekach, masażu prostaty, zdrowym trybie życia.

Ostatnim rodzajem stanu zapalnego jest tak zwana prostatodynia, która zdarza się bardzo rzadko, zazwyczaj u mężczyzn w podeszłym wieku. Jest to dolegliwości bardzo uciążliwa, gdyż objawy (ból, pieczenie, trudności w oddaniu moczu, podrażnienie, parcie) utrzymują się przez długi czas, dochodzi również do częstych nawrotów. Czasami prostatodynia prowadzi do problemów o podłożu psychicznym, toteż wymagana jest szybka i skuteczna terapia.

Co zrobić, by mieć zdrową prostatę?

Podstawą jest profilaktyka, czyli regularne kontrole u specjalisty urologa oraz prowadzenie zdrowego trybu życia – odpowiednia dieta jak i aktywność ruchowa. Zaleca się zwiększenie spożycia produktów roślinnych bogatych w nienasycone kwasy tłuszczowe (pestki dyni, siemie lniane) i ograniczenie spożycia tłuszczów zwierzęcych. – mówi lek. med. Michał Jung specjalista urolog z Poradni Urologicznej Lifemedica Gdańsk

5/5 - (3 Głosy)