Zioła na nadciśnienie

Nadciśnienie tętnicze jest stanem chorobowym, który może przyprawić pacjenta o zawał serca, udar lub inne choroby. Wymaga szybkiego zdiagnozowania i wdrożenia leczenia. W wielu przypadkach nadciśnienie jest jednak na tyle stabilne, że nie stosuje się regularnie farmakoterapii, a jedynie zaleca stosowanie doraźnych tabletek, obniżających ciśnienie w stanach wyjątkowych, gdy pacjent poczuje się gorzej. Na co dzień zaleca się jednak naturalne metody leczenia. W wielu przypadkach skuteczne są zioła na nadciśnienie.

Weź się za nadciśnienie – naturalnie!

Podstawą w leczeniu każdego rodzaju nadciśnienia tętniczego jest zmiana nawyków żywieniowych oraz zmiana dotychczasowego trybu życia. Choroba ta najczęściej ujawnia się u osób, które lubią tłuste jedzenie, mają siedzącą pracę, niewiele się ruszają i lubią alkohol oraz papierosy.

Podstawowe sposoby na nadciśnienie to zatem diametralna zmiana stylu życia. Należy zadbać o zrzucenie zbędnych kilogramów. W diecie na pewno przyda się ograniczenie soli kuchennej, nawet gdy nie dosalamy potraw – również w procesie ich przygotowywania oraz dbając o to, by jeść jak najmniej gotowych, przetworzonych potraw z dodatkiem soli.

Warto też zadbać o lekką, umiarkowana aktywność fizyczną, która nie spowoduje gwałtownych skoków ciśnienia. Dobrym pomysłem są codzienne spokojne spacery, joga lub pilates czy pływanie. Dzięki nim uda się zrzucić zbędną tkankę tłuszczową i uruchomić prawidłowy przepływ krwi w naczyniach tętniczych.

Leczenie nadciśnienia ziołami

Zioła są bardzo skutecznym remedium na wiele chorób, jednak nie wolno przesadzać w żadną ze stron. Z jednej strony – picie ziołowych herbatek nie jest w stu procentach bezpieczne i nawet takie herbatki można przedawkować, wlewając w siebie zbyt dużo substancji czynnych. Z drugiej jednak strony – nie możemy traktować ziół jako jedynych leków, ponieważ w niektórych przypadkach będą one miały bardzo słabe działanie.

Zioła należy dawkować bardzo starannie, wybierając odpowiednie kompozycje ziołowe w herbatkach i stosując się do zaleceń dotyczących ich zaparzania oraz picia. W większości zioła na nadciśnienie oferowane są w postaci herbatek. Można je pić codziennie, celem długotrwałego, ale skutecznego zbijania nadciśnienia i jego stabilizowania. W przypadku picia ziół istotna jest regularność ich stosowania.

Jakie herbatki na nadciśnienie

Najczęściej stosowanym zielem w leczeniu nadciśnienia są soki oraz intrakt z jemioły. Ma ona działanie hipotensyjne, które można zaobserwować dopiero po około 2 tygodniach picia ziela jemioły. Podobne działanie, oparte na wpływie flawonoidów, ma również kwiatostan głogu. Jest on nietoksyczny, ponieważ nie zawiera glikozydów nasercowych. Działa rozszerzająco na naczynia krwionośne, zwiększając przepływ krwi oraz zmniejszając tym samym ciśnienie.

Można stosować też samodzielnie robione lub kupowane herbatki na nadciśnienie, złożone z następujących ziół: ziele ruty, ziele jemioły, liść rozmarynu, kwiatostan głogu, liść poziomki, ziele skrzypu, kłącze perzu, liść melisy, korzeń mniszka, ziele serdecznika, owoc jarzębiny. Z podanych ziół w odpowiednich proporcjach należy sporządzić odwar, który wypija się 3 razy dziennie przed posiłkiem. Stosowanie mieszanek ziołowych może skutecznie pomóc pozbyć się problemu nadciśnienia tętniczego lub przynajmniej uregulować ciśnienie do poziomu, który nie będzie zagrażał nagłymi stanami chorobowymi. To wszystko jednak będzie miało sens dopiero przy zachowaniu odpowiedniej diety i pozbyciu się używek.

5/5 - (1 Głos)