Bóle wieńcowe w spoczynku

Dławica piersiowa, zwana również dusznicą bolesną, to ogół symptomów, które składają się na jedną z postaci choroby niedokrwiennej serca, czyli popularnej wieńcówki. Dolegliwość ta jest wyjątkowo powszechna i od lat atakuje setki tysięcy pacjentów, zwykle w trakcie wzmożonego wysiłku fizycznego. Nie wszyscy wiedzą jednak, że dusznica może powodować również bóle wieńcowe w spoczynku.

Kiedy pojawiają się bóle wieńcowe

Ataki bólowe związane z dławicą piersiową spowodowane są chwilowym brakiem dostatecznej porcji tlenu w mięśniu sercowym. Wpływać może na to czynnik związany z dziedziczeniem, palenie papierosów, za wysoki cholesterol, nadciśnienie, zły sposób odżywiania czy cukrzyca. Najczęstsza forma schorzenia zwana jest wysiłkową – jak sama nazwa wskazuje, pojawia się ona w chwili intensywnej aktywności ruchowej. Wystarczy, że chory będzie biegał, szybko maszerował, dźwigał ciężary czy wchodził po schodach, ewentualnie zostanie poddany silnemu stresowi bądź gwałtownym emocjom. Ta postać objawów występuje czasem również po jedzeniu lub przebywaniu na silnym wietrze, chłodzie, mrozie. Jej charakterystyczną cechą jest ustąpienie po kilku chwilach odpoczynku lub po przyjęciu nitrogliceryny. W takich przypadkach mowa jest o dusznicy stabilnej, która jest zdecydowanie najbardziej powszechna.

Bóle wieńcowe spoczynkowe

Z kolei dusznica niestabilna, czyli inna wersja tej samej choroby, powoduje ból wieńcowy w spoczynku lub przy minimalnym wysiłku. Oznacza to, że pacjent nie musi intensywnie ćwiczyć czy pracować – dolegliwości pojawiają się nawet w momencie, gdy chory np. tylko myje się, albo dla odmiany zupełnie się nie rusza, czyli np. nocą, podczas snu.

Bóle spoczynkowe są trudniejsze do przewidzenia, ponadto zdarzają się częściej i trwają znacznie dłużej. W takich sytuacjach chory powinien jak najszybciej udać się do lekarza. Bóle wieńcowe spoczynkowe, które nie mijają po zażyciu tabletki lub porcji aerozolu z nitrogliceryną, są podstawą, aby podejrzewać, że ma miejsce stan przedzawałowy lub zawał mięśnia serca. Trzeba tu zaznaczyć,  że czas trwania bólu, który powinien wzbudzić niepokój, to już 15-20 minut. Najlepiej w takiej sytuacji wezwać po prostu pogotowie, ponieważ sytuacja jest już dość poważna. Ból wieńcowy spoczynkowy, który odczuwany jest w czasie spania, może oznaczać, że w lewej komorze serca doszło do nieprawidłowości w funkcjonowaniu i ostrej niewydolności.

Jak rozpoznać bóle wieńcowe spoczynkowe

Czym charakteryzują się bóle wieńcowe spoczynkowe? Poza większą częstotliwością i niekiedy długością występowania, są to ataki bardzo niespodziewane, gwałtowne i intensywne. Dolegliwość obejmuje część zamostkową (niekiedy również przed mostkiem), zmieniając czasem lokalizację na żuchwę, szczękę, gardło, okolice nadbrzusza, barki, ramiona i dłonie (tu zwykle lewa strona). Ból wieńcowy w spoczynku jest bardzo mocny, a pacjent ma wrażenie, że coś go dusi, ściska, rozpiera i pali od wewnątrz. Mogą temu towarzyszyć również duszności, mdłości, niekiedy wymioty. Pacjent może ulec znacznemu osłabieniu i nadmiernie się pocić.

Zarówno bóle wieńcowe spoczynkowe, jak i wysiłkowe, należy skonsultować jak najszybciej z lekarzem. Specjalista powinien wykonać badania w celu diagnozy. Odczuwanie bólu w klatce piersiowej może bowiem mieć również inne źródła, związane choćby z układem pokarmowym czy oddechowym. Przyczyna tej dolegliwości musi zostać rozpoznana, by wiadomo było, jaki rodzaj terapii podjąć. W przypadku choroby wieńcowej zwykle przepisuje się odpowiedni lek (najczęściej wspomniana nitrogliceryna jako tabletka lub spray). Pacjentowi zaleca się też zdrowe odżywianie, odpoczynek, unikanie papierosów (w tym jako bierny palacz), odpowiednią dawkę ruchu i eliminowanie stresu.

Bóle wieńcowe w spoczynku
5 (100%) 2 głosów