Objawy wysokiego ciśnienia

Wysokie ciśnienie to dolegliwość nader powszechna, ale też podstępna. Może dotknąć każdego, niezależnie od płci i wieku – nic zatem dziwnego, że na nadciśnienie choruje więcej, niż co czwarty z nas. Choć statystycznie częściej spotyka mężczyzn po czterdziestce, to regularne badanie i kontrolowanie ciśnienia krwi powinno leżeć w interesie każdego z nas.

Gdy występuje wysokie ciśnienie objawy bywają mocno niespecyficzne. Nie da się ich jednoznacznie przyporządkować do tej konkretnej dolegliwości, ani nie są one stałe dla każdego chorego. Niemniej jednak, istnieje grupa symptomów, które powinny skierować skojarzenia również w kierunku tej ewentualności.

Główne objawy wysokiego ciśnienia

Objawy wysokiego ciśnienia to przede wszystkim ból i zawroty głowy. Niemal każda osoba, cierpiąca na tę dolegliwość, skarży się na takie symptomy. Niemniej jednak, jest to objaw na tyle powszechny, że bardzo często jest on bagatelizowany i uważany za coś wręcz naturalnego. Najczęściej ból głowy ma charakter przewlekły i długotrwały – może występować w pewnych odstępach czasu i nasilać się szczególnie w momentach znacznego skoku ciśnienia. Niekiedy jednak dolegliwość ta jest ledwie zauważalna, a momenty ataku zaznaczane są wyłącznie krótkimi, silnymi napadami.

Analogicznie, człowiekowi chorującemu na wysokie ciśnienie doskwiera serce. Mowa tu jednak nie o nieszczęśliwej miłości, ale kołataniu i przyspieszonej pracy tego narządu. Zbyt szybko pompowana krew może doprowadzić nawet do tak poważnego stanu, jak udar. Stąd też jest to bezwzględny sygnał alarmowy do skontrolowania swojego ciśnienia i wizyty u kardiologa.

Wysokie ciśnienie krwi

Wysokie ciśnienie krwi niekoniecznie wymaga leczenia farmakologicznego – zwłaszcza w początkowym stadium zaawansowania wystarczy zmiana trybu życia, ze szczególnym uwzględnieniem diety. Wiele zależy od tego, jakie rzeczywiste objawy towarzyszą dolegliwości. Leczenie objawowe i niwelowanie niepożądanych skutków choroby jest bowiem wyjątkowo istotne.

Człowiekowi, który ma wysokie ciśnienie, towarzyszą zarówno symptomy fizyczne, jak i natury mentalnej. Jeśli chodzi o te pierwsze, jest to przede wszystkim zwiększona podatność na krwawienie. Są to szczególnie krwawienia z nosa, których nie można połączyć z urazem mechanicznym czy silnym katarem w przebiegu przeziębienia. W przypadku wysokiego ciśnienia, pojawić może się także wodobrzusze, częste wypieki na twarzy. Choremu zdarzają się zaburzenia słuchu oraz wzroku – intensywne zwłaszcza w momencie silnych ataków bólu głowy.

Następstwa wysokiego ciśnienia

Ale wysokie ciśnienie sprawia także dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu, który może doprowadzić nawet do załamania psychicznego. Dzieje się tak również dlatego, że nadciśnienie jest bardzo często wynikiem przewlekłego i długotrwałego stresu. Nagłe skoki ciśnienia w momencie nietypowej sytuacji są czymś normalnym. Problem pojawia się wtedy, gdy taki stresogenny czynnik działa przez długi czas. Wówczas stan nadciśnienia staje się chroniczny. Człowiek staje się wówczas rozgoryczony, rozdrażniony, możliwe są nawet działania niezrównoważone.

Optymalne ciśnienie to 120/80 mmHg. To podręcznikowa wartość, która jest pożądana – niemniej jednak, nawet gdy nasze wyniki odbiegają od tej normy, nie zawsze musimy mówić o podwyższonym ciśnieniu. Każdy człowiek jest inny, ciśnienie w naturalny sposób może też rosnąć wraz z wiekiem. Grunt to nie dopuszczać do przewlekłych, kiepskich wyników, które nie tylko są niebezpieczne, ale też powodują występowanie nieprzyjemnych objawów. Z tymi bowiem jest walczyć tym trudniej, im bardziej zaawansowany jest stan pacjenta.

Rate this post