Objawy nadciśnienia tętniczego

Nadciśnienie to jeden z najpowszechniejszych problemów zdrowotnych Polaków. Statystycznie dotyka niemal co trzeciego mieszkańca naszego kraju, a najczęściej jego ofiarami padają mężczyźni. Nadciśnienie objawy może dawać bardzo różne i o różnym stopniu nasilenia. Stąd też niekiedy problem jest zupełnie lekceważony, co łatwo może przeistoczyć się w sytuację zagrażającą życiu.

Objawy nadciśnienia

Objawy nadciśnienia są zazwyczaj niespecyficzne. Oznacza to, że równie dobrze mogą być efektem zupełnie innych schorzeń. Tak naprawdę więc, istotna jest obserwacja własnego organizmu i zwracanie uwagi na wszelkie odchylenia od dotychczasowych norm. Jeśli towarzyszą one sytuacjom stresowym czy przyspieszonemu trybowi życia, powinniśmy poważnie wziąć pod uwagę możliwość chorowania na nadciśnienie.

Wzrost ciśnienia oddziałuje przede wszystkim na głowę człowieka. W sytuacji chorobowej, pacjentowi towarzyszą bardzo silne bóle i zawroty głowy. Dolegliwości te mogą mieć zróżnicowany charakter. Niekiedy objawy nadciśnienia tętniczego to pojawiający się i znikający ucisk w głowie, w innych przypadkach ból może być ostry i krótkotrwały. Zawsze jednak należy wziąć pod uwagę ewentualność, iż symptomy są efektem zbyt wysokiego ciśnienia tętniczego.

Innymi objawami, które występują przy bardzo silnych dolegliwościach głowy, są zaburzenia słuchu i widzenia. Osoby cierpiące na nadciśnienie skarżą się często na dzwonienie lub szum w uszach – najbardziej intensywne po ataku bólowym. Mogą w tym przypadku występować problemy ze zrozumieniem drugiej osoby i porozumieniem się z nią. Analogicznie, pojawiają się zaburzenia zmysłu wzroku. Chory na nadciśnienie widzi nieostro, a niekiedy przed oczami pojawiają mu się plamy i mroczki.

Objawy nadciśnienia płucnego

Oczywiście, szczególnie groźne są dolegliwości serca. Przy zbyt szybko pompowanej krwi może dochodzić do bardzo szybkich niebezpiecznych uderzeń. Dodatkowo pojawia się odczucie duszności, a choremu czasem bardzo ciężko jest o złapanie oddechu.

Kolejne objawy nadciśnienia płucnego, tętniczego dotykają sfery mentalnej – choć wynikają także ze stanu fizycznego chorego. Osoba taka jest rozdrażniona, bardzo szybko męczy się i zniechęca. Nerwowość odbija się nie tylko na niej, ale też na otoczeniu. W skrajnych przypadkach może dochodzić do depresji, albo do napadów agresji.

Objawy nadciśnienia w ciąży

Objawy nadciśnienia w ciąży są bardzo podobne, przy czym w tej sytuacji zagrożenie jest podwójne. Brak reakcji na pojawiające się symptomy może prowadzić nawet do poronień, stąd też ciężarna kobieta powinna pozostawać pod ścisłą kontrolą lekarza, jeśli tylko jest w grupie ryzyka.

Lekceważenie objawów nadciśnienia jest bardzo niebezpieczne, ale też znacząco obniża komfort życia. Chorujący niezwykle często skarżą się na problemy ze snem. Jest to zazwyczaj sen płytki, przerywany częstymi pobudkami – sen niepozwalający na faktyczny wypoczynek.

Objawy zbyt wysokiego ciśnienia są także widoczne na ciele chorego. Jest on narażony na krwawienie – szczególnie z nosa. Ale także rany potrafią w tym przypadku krwawić szczególnie intensywnie. O ile same w sobie, reakcje te nie są groźne dla życia – o tyle często zwiastują już bardzo zaawansowany stan choroby.

Objawów nadciśnienia nie wolno bagatelizować. Ta choroba jest jedną z najczęstszych przyczyn chorób zagrażających życiu, takich jak udar czy zawał. Niekiedy symptomy te ciężko wychwycić, co utrudnia reakcję na nie. Niemniej jednak, każdą nieprawidłowość warto sprawdzić również pod takim kątem. Objawy niekoniecznie będą spowodowane nadciśnieniem, ale to ewentualność, którą zawsze warto wykluczyć.

Oceń