Jak unikać łupieżu pstrego i jak go leczyć?
Łupież pstry – czy jest zaraźliwy oraz jak i gdzie można się nim zarazić to tylko kilka z wielu aspektów związanych z tą chorobą. Spowodowana jest ona grzybami Malassezia, które są obecne na skórze każdego człowieka. Nie u wszystkich jednak rozwija się zakażenie. Stąd pojawiają się wątpliwości, czy łupież pstry jest zaraźliwy i co powoduje, że drożdżaki te u jednych osób atakują i rozwijają się, a u innych nie?
Łupież pstry – zaraźliwy, czy nie?
Łupież pstry – zaraźliwa infekcja, która atakuje tylko u niektórych, nastręcza wiele pytań. Jak każda przypadłość spowodowana działalnością grzybów jest ona chorobą zakaźną. Dlaczego więc, nie u każdego rozwinie się łupież pstry? Czy jest zaraźliwy, skoro wiele osób mieszkających wraz z chorym nie wykazuje żadnych objawów? Dzieje się tak, dlatego że infekcja ta rozwija się u osób o obniżonej odporności. Zwłaszcza ci, którzy zmagają się z chorobami układu immunologicznego, są narażeni na łupież pstry. Czy zaraźliwość występuje szczególnie często u osób dotkniętych jakimiś konkretnymi chorobami? Otóż, tak. Boryka się z nim liczna grupa chorych na AIDS. Także jeśli organizm został osłabiony przez długotrwałe przyjmowanie leków, powinno się stosować dodatkowe środki ostrożności, które mogą zapobiegać przenoszeniu infekcji grzybiczej. Wiedzą o tym doskonale lekarze, którzy zalecają przyjmowanie probiotyków podczas kuracji antybiotykowych. Kolejne ważne działania ochronne to kwestia higieny oraz używania profilaktycznych dermokosmetyków np. szampon na łupież pstry firmy Pityver.
Łupież pstry – jak można się zarazić i jak mu zapobiegać?
To, jak można się zarazić łupieżem pstrym, oraz jak takiego zarażenia uniknąć, to bardzo ważny temat, gdyż o złapanie tej przypadłości nie jest trudno. Warto wiedzieć, że raz przebyte i wyleczone zakażenie, pozostawia duże prawdopodobieństwo kolejnego rzutu. Największe ryzyko zarażenia czyha na nas, wszędzie tam, gdzie występuje wilgoć. Wszyscy prawdopodobnie zdają sobie już dziś sprawę z tego, że przypadłości takie jak grzybica stóp mogą przytrafić się nam w skutek korzystania z publicznych basenów, saun, czy łazienek hotelowych. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku łupieżu pstrego. Odwiedzając miejsca publiczne, gdzie panuje wilgoć, powinno się zachować wzmożoną czujność i stosować się do następujących zasad:
- używać gumowego obuwia kąpielowego,
- mieć własny ręcznik,
- dokładnie osuszać skórę po kąpieli, lub wysiłku fizycznym,
- upewnić się, że używany sprzęt jest zdezynfekowany (w przypadku wizyt u kosmetyczki)
Nie dla każdego jednak jest jasne, czy także poza tymi miejscami można zarazić się chorobą taką jak łupież pstry. Czy jest zaraźliwy także w kontakcie z przedmiotami używanymi przez chorego? Odpowiedź brzmi, niestety tak. Można zarazić się nim korzystając z tego samego grzebienia lub odzieży, co zarażona osoba. Pamiętać należy także o tym, że możliwe jest zakażenie bezpośrednie. Lepiej jest unikać kontaktu ze skórą chorego i zwiększyć dbałość o higienę, zwłaszcza podczas przebywania w jej otoczeniu. Będąc osobą niedotkniętą chorobą, można też przenieść ją dalej i przyczynić się w ten sposób do następnych zakażeń.