Objawy choroby niedokrwiennej serca

W ostatnich latach systematycznie wzrasta liczba osób z niedokrwienną chorobą serca. Ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem.

Co to jest choroba niedokrwienna serca

Często nazywana była także dusznicą bolesną (z powodu charakterystycznego objawu) lub anginą pectoris. W ponad 90% główną przyczyną jest choroba miażdżycowa naczyń tętniczych.

Tętnice rozprowadzają utlenioną krew po całym organizmie. W wyniku zmian chorobowych we wnętrzu tętnicy odkłada się blaszka miażdżycowa, która stopniowo zwęża światło naczynia i ogranicza ilość przepływającej krwi. Do komórek dostarczana jest coraz mniejsza ilość tlenu i substancji odżywczych. Szczególnie negatywnie odbija się to na pracy serca. Niedobór tlenu powoduje stopniowe uszkodzenie mięśnia sercowego, w skrajnych wypadkach może doprowadzić do zawału serca.

Obecnie lekarze dzielą niedokrwienną chorobę serca na dwa rodzaje kliniczne:

  • stabilną (przewlekłą),
  • ostrą.

Jak objawia się choroba niedokrwienna serca

Najbardziej charakterystyczne objawy choroby niedokrwiennej serca to bóle zamostkowe, powodujące uczucie duszności, dławienia. Ból ma charakter promieniujący po lewej stronie ciała. Najczęściej pojawia się podczas wysiłku fizycznego, spożywania posiłku lub w wyniku stresu. Czasami ustępuje samoistnie po ustaniu przyczyny, czasami jednak dopiero po podaniu nitrogliceryny pod język.

Choroba niedokrwienna serca objawy może mieć także nieswoiste. Należą do nich np. ból żołądka, który może występować przy zawale mięśnia sercowego.

Leczenie choroby niedokrwiennej serca

Leczenie choroby niedokrwiennej serca polega przede wszystkim na niwelowaniu przyczyny, czyli zwężeniu naczyń wieńcowych. Najskuteczniejsze działanie w tym zakresie wykazują leki zawierające kwas acetylosalicylowy. Dodatkowo stosowane są nitryny, czyli leki zawierające nitroglicerynę o szybkim działaniu. Już 2-3 minuty po zażyciu ból zamostkowy ustępuje.

Leczenie choroby niedokrwiennej ma charakter długotrwały i trwa do końca życia.
W szczególnie ciężkich postaciach choroby niedokrwiennej stosowane są zabiegi kardiochirurgiczne, udrażniające naczynia i poprawiające utlenienie serca.

Zapobieganie chorobie niedokrwiennej serca

Choroba niedokrwienna serca zaliczona została do chorób cywilizacyjnych, co oznacza, że dużą rolę w jej powstaniu odgrywa tryb życia. Do czynników ryzyka można zaliczyć:

Najważniejszym środkiem zapobiegawczym chorobie niedokrwiennej serca jest zmiana trybu życia. Należy zmienić swoje przyzwyczajenia żywieniowe i produkty pochodzenia zwierzęcego zastąpić produktami roślinnymi, zwłaszcza tłuszcze. Dieta powinna być bogata w owoce, warzywa, produkty zawierające dużo błonnika. Ułatwi to utrzymanie prawidłowej wagi i zapobiegnie odkładaniu się cholesterolu w naczyniach.

Lekarze zalecają także zwiększenie aktywności fizycznej, wystarczy 3 razy w tygodniu po 30 minut pobiegać lub intensywniej poćwiczyć.

Rate this post