Stres w ciąży

Ciąża to, szczególnie dla matek, które rodzą pierwsze dziecko, bardzo trudny okres. Lęk, który pojawia się w związku z niepewnością jej przebiegu oraz istniejące się w życiu codziennym problemy mogą negatywnie wpływać na płód. Skutki stresu w ciąży są bardzo poważne, dlatego należy zwracać szczególną uwagę na swoje zachowania oraz podejmować odpowiednie działania ukierunkowane na ograniczane jego pojawiania się. Powinna o to zadbać nie tylko kobieta w ciąży, ale także najbliższe jej osoby, uświadomione w zakresie skutków nadmiernego stresu podczas 9 miesięcy rozwoju dziecka w brzuchu mamy.

Stres a ciąża

Wśród najczęściej występujących efektów nadmiernej nerwowości i niepokoju związanego z ciążą, wyróżnia się zwiększoną podatność na infekcje związaną z obniżeniem odporności. W ciąży każda infekcja jest tymczasem niebezpieczna dla nienarodzonego jeszcze dziecka.

Duży stres w ciąży, związany z silnymi przeżyciami emocjonalnymi, może również skutkować pojawieniem się wad rozwojowych płodu, szczególnie gdy wywołuje on u matki brak apetytu i związane z tym niedożywienie. Oprócz tego, efektem zbyt dużego poziomu stresu jest przedwczesny poród, z kolei u kobiet, które cierpią na nadciśnienie, duża nerwowość i niepokój w czasie ciąży mogą być przyczyną odklejenia się łożyska. Jest to szczególnie niebezpieczne w pierwszych dwóch trymestrach. Grozi bowiem poronieniem.

Silny stres w ciąży

Stres w ciąży można rozpoznać po kilku charakterystycznych objawach. Są to przyspieszone bicie serca, szybki i głęboki oddech, bóle oraz zawroty głowy, wzmożona potliwość, ale także bóle mięśniowe i bóle klatki piersiowej oraz biegunka, nudności i wymioty. Wystąpienie kilku tego typu objawów powinno skutkować podjęciem konkretnych działań, ukierunkowanych na ograniczenie stresu w trakcie ciąży. W ten sposób uniknie się groźnych konsekwencji.

Czy stresu w ciąży można uniknąć?

Zlikwidowanie stresu w ciąży zmniejsza ryzyko pojawienia się wad rozwojowych u dziecka i wcześniejszego poronienia. Aby uniknąć stresu, należy podjąć odpowiednie kroki. Po pierwsze, należy szczególnie zadbać o odpowiednią ilość snu. Działa on relaksująco na organizm, dlatego nie można sobie pozwalać na siedzenie do późnych godzin nocnych przed telewizorem lub uczestniczenie w spotkaniach i w imprezach, które trwają do późnych godzin nocnych.

Bardzo istotne jest stosowanie technik relaksacyjnych, jak np. jogi (dostosowanej pod względem pozycji do kobiet w ciąży). Można również wykonywać specjalne ćwiczenia, polegające na położeniu się na plecach w miejscu, w którym nie ma zbyt dużego światła oraz hałasu i „wyłączeniu myślenia” o nieprzyjemnych rzeczach na kilkanaście minut. Korzystanie z technik relaksacyjnych regularnie znacząco zmniejsza ryzyko wystąpienia niepożądanych sytuacji w kwestii przebiegu ciąży.

Stres w ciąży a używki

Niestety, część matek chcąc ograniczyć stres, sięga po używki w postaci papierosów lub alkoholu. Tłumaczenie sobie nawet najmniejszej ich ilości tym, że nie spowoduje to żadnych negatywnych konsekwencji, nie ma żadnych podstaw. Nawet jeden papieros lub jedna szklanka piwa mogą skutkować bardzo poważnymi kłopotami, jak np. przedwczesny poród, niska masa urodzeniowa dziecka (czyli tzw. hipotrofia), wady wrodzone (w tym płodowy zespół alkoholowy FAS) lub nawet śmierć dziecka jeszcze w łonie matki. Nie wolno w żaden sposób lekceważyć problemu używek i należy kategorycznie odmawiać ich stosowania w przypadku, gdy ktoś do tego namawia. W okresie ciąży dbałość o organizm powinna być ponadnormatywna.

Oceń