Miażdżyca aorty

Miażdżyca to schorzenie, które nie tylko dotyka krwiobiegu w okolicach serca, ale także w niższych partiach ciała. Zdarza się, że blaszka miażdżycowa pojawia się bowiem w aorcie brzusznej. Jest to zjawisko, z którym mamy do czynienia w coraz większej liczby przypadków.

Jakie są objawy miażdżycy aorty brzusznej?

Jeśli chodzi o główne objawy miażdżycy aorty brzusznej, wyróżnia się wśród nich ból brzucha, wymioty i nudności, uczucie duszności, a także ogólnie złe samopoczucie. W skrajnych przypadkach może dojść także do pojawienia się bólu w okolicach kończyn dolnych. Brak reakcji na objawy miażdżycy aorty brzusznej, może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji. Chyba najgroźniejszą z nich jest tętniak aorty, stanowiący bezpośrednie zagrożenie życia.

Kogo najczęściej dotyka miażdżyca aorty brzusznej?

Miażdżyca aorty brzusznej to schorzenie, które dotyka głównie osoby w starszym wieku, mieszczące się najczęściej w przedziale pomiędzy 50, a 70. rokiem życia. Istnieje szereg czynników, które mogą wpłynąć na wystąpienie takiego schorzenia u takiej, a nie innej osoby. Są to przede wszystkim: wysoki poziom cholesterolu związany ze spożywaniem zbyt tłustych potraw, palenie papierosów oraz brak aktywności fizycznej. To wszystko może sprawić, że ryzyko zachorowania na miażdżycę aorty brzusznej będzie bardzo wysokie.

Leczenie miażdżycy aorty brzusznej

Leczenie miażdżycy aorty brzusznej obejmuje stosowanie środków farmakologicznych, które rozszerzają naczynie tętnicze. Należy jednocześnie pamiętać o tym, że aby takie leczenie było skuteczne, ważna jest również odpowiednia dieta. Powinno się z niej wyeliminować potrawy, które zawierają zbyt dużą ilość tłuszczu. Szczególnie niebezpieczne są tłuszcze zwierzęce. Należy je zastąpić w jak największej mierze tłuszczami roślinnymi.

Oprócz tego trzeba zadbać również o regularne spożywanie posiłków, unikanie stresu oraz unikanie używek (w postaci alkoholu i papierosów). Jest to niezwykle trudne ze względu na wyzwania, które stawia świat, ale możliwe do wykonania. Wymaga to jednak silnej woli oraz wsparcia osób bliskich. W przypadku wykrycia miażdżycy aorty brzusznej, warto jest zwrócić się do nich o pomoc w wykonywaniu codziennych obowiązków. W ten sposób można się w jakiś sposób odciążyć i skupić na relaksie oraz wypoczynku, bez stresu i różnego rodzaju szkodliwych dla organizmu używek.

Czy można przeciwdziałać miażdżycy aorty brzusznej?

Miażdżyca aorty brzusznej to schorzenie, którego można uniknąć, stosując się do szeregu różnych zasad. Pierwszą z nich jest wykonywanie regularnych badań kontrolnych. Dotyczy to badań ogólnych krwi, ale także badań ciśnienia krwi. Miażdżycy aorty brzusznej można także zapobiec przez unikanie nadmiernej ilości stresu i dbanie o regularną aktywność fizyczną. Nie trzeba się tutaj wysilać i stosować intensywnych ćwiczeń. Zdecydowanie wystarczające będą co najmniej półgodzinne spacery. Odpowiednia profilaktyka jest w stanie nie tylko w znaczący sposób poprawić ogólne samopoczucie, ale niekiedy także uratować życie.

Miażdżyca aorty
3.3 (65.71%) 14 głosów