Miażdżyca kończyn dolnych

Miażdżyca to schorzenie, które często obejmuje cały organizm. Zmiany w naczyniach krwionośnych doprowadzających krew do konkretnego narządu, zwykle są powodem różnego typu dolegliwości, a następnie poważnych konsekwencji, związanych z niedokrwieniem. Tak samo dzieje się, gdy miażdżyca obejmie swoim działaniem kończyny dolne. Jakie są objawy i konsekwencje tak umiejscowionej choroby?

Objawy miażdżycy nóg

Miażdżyca umiejscowiona w tętnicach nóg powoduje zazwyczaj początkowo problem z właściwym ukrwieniem tego obszaru. Objawy miażdżycy nóg, w tym zaburzenia krążenia, są odczuwalne przede wszystkim jako wyziębienie i mogą być długo bagatelizowane. Po pewnym czasie zauważyć można stałe zaczerwienienie, a potem martwicę tkanek. Zbyć późne podjęcie leczenia prowadzić może do amputacji. Zazwyczaj amputacji najczęściej poddawane są palce u stóp, ale może zdarzyć się również, że zator obejmuje większą powierzchnię i konieczne jest odcięcie całej kończyny. Obecnie wynika to najczęściej z zaniedbania, ponieważ istnieją dość skuteczne sposoby walki z miażdżycą, które minimalizują ryzyko tego typu konsekwencji.

Przyczyny miażdżycy kończyn dolnych

Miażdżyca nóg to schorzenie, któremu można zapobiegać, podobnie jak miażdżycy uogólnionej. Przede wszystkim warto sprawdzać, które produkty spożywane codziennie mogą wpłynąć na odkładanie się cholesterolu w ścianach naczyń krwionośnych i zrezygnować z nich lub przynajmniej znacznie ograniczyć ich spożycie. Kolejną skuteczną metodą jest wprowadzenie do codziennego planu dnia ćwiczeń. Ruch to najlepszy środek zapobiegający poważnym schorzeniom, w tym miażdżycy. Codzienna aktywność nie tylko wspomoże zachowanie elastyczności naczyń krwionośnych, ale również zminimalizuje skutki stresu. To istotne, ponieważ stres jest kolejnym czynnikiem, który może przyśpieszyć wystąpienie takiej choroby, jak miażdżyca kończyn dolnych i wielu innych schorzeń. By zapobiec miażdżycy, warto również zrezygnować z palenia papierosów.

Innym czynnikiem, który może wywołać miażdżycę, jest cukrzyca. Osoby cierpiące na tę chorobę powinny pamiętać o wykonywaniu zaleconych przez lekarza badań. W ten sposób łatwiej jest kontrolować zmiany w naczyniach krwionośnych, które mogą wpłynąć na łatwość osadzania się złogów oraz tworzenia się zatorów.

Profilaktyka miażdżycy kończyn dolnych

Dedykowaną profilaktyką miażdżycy kończyn dolnych jest dbanie o stan nóg i stóp. Codzienna obserwacja pozwala na wczesne zauważenie niepokojących zmian. Należy również dbać o to, by nogi nie były wychłodzone – to wpływa na przejściowe zwężenie naczyń krwionośnych, które utrudnia przepływ krwi. Może być to powodem przejściowego niedokrwienia, które również bywa niebezpieczne.

By zapobiec miażdżycy nóg, najlepiej jest unikać ciągłego stania i zbyt długiego chodzenia, zwłaszcza, gdy objawy schorzenia już się pojawiły. Warto pamiętać, że zbyt długie stanie nie tylko utrudnia dostarczenie krwi do całych nóg, ale również często uniemożliwia jej sprawne odprowadzenie, co wskazuje się na jedną z przyczyn żylaków. Dlatego też warto poznać ćwiczenia, które usprawniają przepływ krwi w przypadkach, gdy długie stanie jest koniecznością.

Oceń