Tomografia komputerowa serca

Tomografia komputerowa serca to badanie, które pozwala na dokładne zbadanie tego organu. Z czym wiąże się skorzystanie z tej metody diagnozowania i jakie są możliwe powikłania?

Tomografia komputerowa pozwala na dość mało inwazyjne zbadanie stanu ścian naczyń krwionośnych. Jest to niezwykle istotne w przypadku podejrzenia choroby wieńcowej. Jedyną wadą tego rodzaju badania jest konieczność wykorzystania promieniowania rentgenowskiego, które jak wiadomo, ma dość negatywny wpływ na organizm. Mimo tego ta metoda diagnostyki naczyń wieńcowych jest o wiele mniej inwazyjna niż koronografia. Ponadto rzadkie korzystanie z badań rentgenowskich zazwyczaj nie wiąże się z dużym ryzykiem.

W jaki sposób przebiega tego typu badanie?

Tomografia komputerowa serca i naczyń wieńcowych jest wykonywana przy pomocy tomografu. Aby móc zobaczyć ewentualne zmiany, konieczne jest zastosowanie kontrastu. To właśnie w nim będzie pochłaniane promieniowanie, co pozwoli na wychwycenie wszelkich ewentualnych zmian w ścianach tętnic.

W przypadku, gdy badanie ma obejmować stan wszystkich naczyń krwionośnych, konieczne jest wstrzyknięcie kontrastu nie tylko do samego serca, ale także do żył. Trzeba jednak pamiętać, że obecne tomografy nie są aż tak dokładne, jak standardowe i inwazyjne badania. Dlatego z tego rodzaju metody diagnostyki nie zawsze można skorzystać.

Jak zachować się podczas tomografii serca

Przed badaniem nie należy nic jeść przynajmniej przez cztery godziny, ponieważ sam kontrast może być powodem wymiotów. Podczas badania konieczne jest wstrzymanie oddechu. Zakazany jest wszelki ruch, ponieważ może on zakłócić odczytywanie obrazu. Obecnie wiele szpitali dysponuje urządzeniami o znacznie większej dokładności, nadal jednak tego typu środki są niezbędne w czasie badania.

Niewyraźny obraz może być również wynikiem nierównej pracy serca. W takich przypadkach lekarz powinien wcześniej zalecić odpowiednie medykamenty, które wpłyną korzystnie na ten proces. Wynik tomografii komputerowej serca może zostać wydrukowany, obecnie jednak częściej jest on zapisywany na cyfrowym nośniku. Zamiast standardowej fotografii, badanie może być zapisane w formie filmu. Warto zachować tego typu wyniki, ponieważ mogą być one niezbędne w przypadku dalszych etapów terapii, takich jak zabieg operacyjny.

Po co robić tomograf komputerowy serca

Tak samo jak w przypadku scyntygrafii, również tomografia komputerowa może być przydatna w przypadku diagnostyki ukrytych lub nieokreślonych wad serca. Często wykorzystuje się je także w przypadku, gdy dana osoba przeszła zawał serca, jednak nie dotyczy to pacjentów po świeżym zawale. To badanie pozwala na ocenę stanu naczyń krwionośnych i samego serca. Tego typu wyniki są niezbędne, jeśli konieczne jest wykonanie dalszych operacji. Zaletą tomografii komputerowej serca jest przede wszystkim szybkość jego przeprowadzania oraz stosunkowo mała liczba przeciwwskazań.

Przeciwwskazania tomografii komupterowej serca

Tomografia serca jest mało inwazyjnym badaniem, dlatego rzadko zdarzają się przeciwwskazania. Należy jednak pamiętać, że kontrast musi być wydalony z organizmu, dlatego w przypadku osób z chorobami nerek konieczne jest wykonanie badań w kierunku stopnia ich niewydolności. Przeciwwskazaniem może być także uczulenie na zastosowany kontrast. Zazwyczaj środek ten zawiera aktywny jod, dlatego osoby na niego uczulone zwykle nie mogą być badane w ten sposób. Przeciwwskazaniem związanym z podawaniem kontrastu z jodem są również niektóre schorzenia tarczycy. Tak jak w przypadku innych badań z wykorzystaniem promieniowania rentgenowskiego, przeciwwskazaniem do jego wykonania jest również okres ciąży.

Oceń