Co to jest choroba wieńcowa

Choroba wieńcowa to jedna z najczęściej występujących chorób cywilizacyjnych w krajach wysokorozwiniętych. W Polsce co roku zapada na nią 250–300 osób na 100 000 mieszkańców, równocześnie jednak od kilku lat spada umieralność z jej powodu.

Czym jest choroba wieńcowa?

Często nazywana jest także chorobą niedokrwienną serca, ponieważ głównym jej symptomem jest niewystarczająca ilość krwi dostarczana do mięśnia sercowego. Efektem tego jest niewystarczająca ilość tlenu i substancji odżywczych doprowadzanych przez krew do serca.

Serce to najciężej pracujący mięsień w naszym ciele. Stale musi pompować krew krążącą w naczyniach krwionośnych, do czego potrzebuje tlenu, minerałów, witamin. Ich niedobór zaburza prawidłową pracę serca. Odczuwalne jest to zwłaszcza podczas wysiłku fizycznego, ponieważ wzrasta wtedy zapotrzebowanie na tlen. Najczęstszą przyczyną choroby wieńcowej jest miażdżyca powodująca zatykanie tętnic. W wyniku miażdżycy, we wnętrzu naczyń krwionośnych tworzą się blaszki miażdżycowe, które stopniowo zmniejszają ich światło i przepływ utlenionej krwi.

Objawy choroby wieńcowej

Pierwsze symptomy choroby wieńcowej pojawiają się podczas zwiększonego wysiłku fizycznego. Odczuwamy przyśpieszony puls, brak powietrza (musimy odpoczywać i głęboko oddychać). Wśród objawów choroby wieńcowej mogą pojawić się także:

 • kołatanie serca,
 • spłycenie oddechu,
 • ból w okolicach mostka promieniujący do barków, ramion i rąk,
 • uczucie gniecenia w klatce piersiowej,
 • nudności, wymioty.

W początkowym stadium choroby wieńcowej, dolegliwości ustępują w kilka minut po wysiłku lub zażyciu nitrogliceryny.

Grupy ryzyka choroby wieńcowej

Choroba wieńcowa, a zwłaszcza miażdżyca, rozwijają się u osób, które nie przestrzegają zasad zdrowego trybu życia, ale w pełni korzystają z osiągnięć cywilizacyjnych. Największe zagrożenie rozwoju miażdżycy stanowią:

 • produkty wysokoprzetworzone,
 • siedzący tryb życia,
 • mała ilość owoców i warzyw w diecie,
 • stres,
 • palenie papierosów,
 • nadużywanie alkoholu.

Znacznie rzadziej przyczyną choroby wieńcowej są przyczyny wtórne, czyli spowodowane innymi chorobami, np. anomaliami tętnic, zatorami.

Leczenie choroby wieńcowej

Choroba wieńcowa jest dość łatwa w diagnostyce. Wystarczy wykonać EKG, echokardiografię, poziom enzymów sercowych. Na ich podstawie lekarz dokonuje rozpoznania i określa stan zaawansowania choroby.  W stanach zaawansowanych wykonywana jest koronarografia, pozwalająca na dokładne zdiagnozowanie stanu tętnic, często też w trakcie badania są udrażniane.

Podstawą skuteczności leczenia choroby wieńcowej jest zmiana stylu życia, a przede wszystkim wprowadzenie diety o niskiej zawartości cholesterolu. Konieczne jest ograniczenie tłuszczy zwierzęcych i zastąpienie ich tłuszczami roślinnymi. Dieta powinna uwzględniać kasze, ciemne pieczywo, owoce, warzywa. Obniżeniu cholesterolu sprzyja także uprawianie sportów, długie spacery.

W zaawansowanym stopniu choroby konieczne jest wdrożenie leczenia farmakologicznego. Leki przede wszystkim przyśpieszają metabolizm, zmniejszają poziom cholesterolu i udrażniają tętnice.

Co to jest choroba wieńcowa i jak jej przeciwdziałać, dowiemy się w każdej przychodni rodzinnej i kardiologicznej.

Co to jest choroba wieńcowa
4 (80%) 4 głosów