Obniżenie cholesterolu

Częstym problemem, z jakim zmagają się ludzie w dzisiejszych czasach jest podwyższony poziom cholesterolu. Przyczyną takiej sytuacji jest najczęściej zła dieta, bogata w tłuszcze trans. Chcąc uniknąć skutków, jakie przynosi ze sobą podwyższony cholesterol, należy wprowadzić do swojej diety kluczowe zmiany, które pozwolą na obniżenie cholesterolu.

Jak obniżyć poziom złego cholesterolu?

Najlepiej zwalczanie złego cholesterolu rozpocząć od odpowiedniego odżywiania. Jak powinna wyglądać dieta obniżająca cholesterol? Wielu ludzi błędnie twierdzi, że należy wykluczyć ze swojej diety wszystkie tłuszcze. Oczywiście jest to nieprawidłowe stwierdzenie, ponieważ tłuszcze w diecie są niezbędne i bez nich organizm nie będzie prawidłowo funkcjonował. Procent zawartości tłuszczy w diecie, zależy od konkretnej osoby, jej genetyki i aktywności fizycznej. Przyjmuje się, że powinien on pokrywać około 20-35% dziennego zapotrzebowania energetycznego.

Czego nie jeść, by nie mieć wysokiego cholesterolu

Pierwszą czynnością, jaką można wykonać w trosce o swoje zdrowie, jest wykluczenie z diety tłuszczów trans. Są to nienasycone kwasy tłuszczowe, które często występują w takich produktach jak: słodycze, fast-foody, czy zupki chińskie. Takie jedzenie można od razu wyrzucić z diety, ponieważ nie przynoszą one żadnych korzystnych skutków dla organizmu.

Warto również ograniczyć tłuste mięsa takiej jak wieprzowina, a także przetwory mięsne jak – parówki, kiełbasy, czy pasztety. Nie trzeba z nich rezygnować, ale w znacznym stopniu je wykluczać. Można zamienić je na drób i chude wędliny.

Kolejnym krokiem będzie zamiana białej mąki (jasnego pieczywa, makaronów, ryżu), na produkty pełnoziarniste. Warto spożywać płatki owsiane, brązowy ryż, czy kasze. Należy również odstawić wszelkie słodycze i słone przekąski, które powinno się spożywać tylko sporadycznie, od czasu do czasu. Należy również wybierać jak najbardziej naturalne i nieprzetworzone produkty. Warto sięgać po dłużą ilość warzyw i owoców. Co ważne, należy również unikać wszelkich używek takich jak papierosy, czy alkohol, które szkodzą zdrowiu.

Produkty obniżające cholesterol

Takim produktem jest na przykład awokado. To doskonałe źródło zdrowych tłuszczy. Ten zielony owoc należy do grupy jednonienasyconych kwasów tłuszczowych i posiada niesamowite właściwości. Orzechy, a w szczególności migdały to bakalie, które powinno się spożywać każdego dnia. Niektórzy unikają ich ze względu na wysoką kaloryczność – jednak jest to doskonałe źródło tłuszczy. Te bakalie, również pomagają w walce ze złym cholesterolem.

Do diety na obniżenie cholesterolu, warto również włączyć ryby morskie. Zawierają one dużą dawkę kwasów omega-3, które pomogą w walce z cholesterolem. Zaleca się także spożywać tran, w szczególności w okresie zimowym, ponieważ dodatkowo wzmocni odporność organizmu.

Kolejnymi godnymi polecenia produktami są jabłka. Sprawdzą się doskonale, ponieważ zawierają pektyny, a te obniżają poziom cholesterolu. Dodatkowo warto sięgać po te owoce, ponieważ to doskonałe zamienniki słodkich ciast i ciasteczek.

Jakie jeszcze produkty warto włączyć do swojej diety:

  • owoce takie jak: grejpfrut,
  • pomarańcza czy truskawki,
  • czosnek,
  • siemie lniane,
  • oliwę,
  • owies,
  • zieloną herbatę,
  • soję.

Dodatkowo, aby obniżyć poziom cholesterolu, powinno się dodać do planu swojego dnia aktywność fizyczną. Im więcej ruchu, tym lepiej, ale nawet kilka minut dziennie jest lepsze niż nic. Warto również skonsultować się z dietetykiem, który rozpisze i będzie kontrolował dietę.

Oceń