Dieta na obniżenie cholesterolu

Cholesterol to związek lipidowy, wytwarzany w wątrobie, niezbędny do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. To właśnie on wspiera produkcję witaminy D, soków żółciowych czy hormonów płciowych. Gdy jednak jego stężenie we krwi przekroczy prawidłowe wartości (tzw. hipercholesterolemia), staje się groźny dla zdrowia – może wywołać zawał serca, chorobę wieńcową, miażdżycę lub udar mózgu. Konieczna jest wówczas szybka reakcja i dieta na obniżenie cholesterolu.

Dieta na cholesterol

Po zdiagnozowaniu hipercholesterolemii należy niezwłocznie zadbać o zdrowy styl życia. Oprócz odstawienia używek, redukcji masy ciała i zwiększenia aktywności ruchowej, niezbędna będzie dieta na obniżenie cholesterolu. Najważniejszą kwestią jest wprowadzenie do posiłków jak największej ilości błonnika, a także kwasów omega-3, które znaleźć można przede wszystkim w rybach, sushi i owocach morza.

Z uwagi na dużą zawartość błonnika, dieta na cholesterol powinna obejmować produkty, takie jak kasza gryczana i jęczmienna, ryż, otręby pszenne, płatki pszenne i żytnie, pieczywo żytnie pełnoziarniste i sezam. Niezbędne jest także spożywanie dużej ilości warzyw i owoców (jabłka, porzeczki, grejpfruty, jagody, agrest, mandarynki, maliny, pomarańcze, banany, brzoskwinie, winogrona, szpinak, marchew, pietruszka, soja, dynia, groch, fasola, kalafior, brokuły, pomidory, por, sałata) ze względu na zawarty w nich nie tylko błonnik, ale również witaminy, głównie z grupy A, C i E. Wskazane jest także jedzenie orzechów (przede wszystkim włoskich), pestek z dyni i słonecznika, kiełków pszenicy oraz używanie do potraw oliwy, oleju rzepakowego, a także różnego rodzaju ziół i czosnku. Można więc w skrócie powiedzieć, że jeśli mamy podwyższony cholesterol dieta, którą zastosujemy powinna odpowiadać kuchni śródziemnomorskiej.

Czego nie jeść przy wysokim cholesterolu

Dieta na obniżenie cholesterolu wymaga całkowitego wyeliminowania przede wszystkim tłuszczu zwierzęcego. Nie należy więc spożywać czerwonego mięsa, wszelkich podrobów, wędlin (w szczególności boczku i salami). Zakazane jest również masło, słonina i smalec. Warto zrezygnować też ze śmietany, mleka, sera żółtego i topionego, kiepskiej jakości margaryn i tłustych sosów.

Potrawy lepiej piec, dusić lub gotować – dieta na cholesterol wyklucza smażenie na głębokim tłuszczu oraz jedzenie wszelkich fast foodów i niezdrowych przekąsek, jak chipsy, krakersy czy słone paluszki. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie zastąpienie ich orzechami lub surowymi, chrupiącymi warzywami. Należy także całkowicie wyeliminować słodycze – ich zdrowym zamiennikiem mogą być sezamki, bakalie i świeże lub pieczone owoce. Wykluczone są też zawierające mnóstwo kalorii napoje gazowane. Zamiast nich należy pić wodę mineralną, koktajle i herbaty.

Z kolei niektóre produkty nie są zabronione, ale należy nieco ograniczyć je w diecie. Przykładem może być sól (maksymalnie mała, płaska łyżeczka dziennie) oraz jajka, których żółtko zaleca się spożywać nie częściej niż 1-2 razy w tygodniu (białko nie wymaga takich restrykcji). Z alkoholi dozwolona jest jedynie sporadycznie mała lampka wytrawnego wina.

Dieta na cholesterol jest ważna

Należy pamiętać również, że dieta na podwyższony cholesterol nie może mieć nic wspólnego z głodzeniem się. Bardzo ważne jest regularne dostarczanie organizmowi energii i wszelkich potrzebnych do jego prawidłowej pracy składników. Posiłki należy więc jeść systematycznie, najlepiej co 3-4 godziny. Dieta na cholesterol może dać dobre efekty w postaci poprawy wyników badań już w ciągu kilkunastu tygodni od jej rozpoczęcia. Nie oznacza to jednak, że można wówczas wrócić do dawnych nawyków żywieniowych.

Dieta na obniżenie cholesterolu
4.7 (94.29%) 7 głosów