Leczenie choroby wieńcowej

Osoby, u których zdiagnozowano chorobę wieńcową, muszą wiedzieć o tym, że jej leczenie może przebiegać dwojako. Jak leczyć chorobę wieńcową? W lżejszych przypadkach stosuje się środki leczenia farmakologicznego, natomiast w sytuacji, gdy ich działanie nie jest odpowiednio skuteczne, konieczne jest już leczenie zabiegowe.

Środki farmakologiczne w leczeniu choroby wieńcowej

Osoby, które dotyka choroba wieńcowa leczenie muszą prowadzić z rozwagą. Bardziej inwazyjne formy leczenia stosuje się dopiero, gdy nie pomagają leki. Leczenie farmakologiczne polega na podawaniu przede wszystkim środków zawierających kwas acetylosalicylowy. Zaletą leków zawierających kwas acetylosalicylowy jest to, że zapobiega on zlepianiu się płytek krwi. Dzięki temu zminimalizowane zostaje ryzyko powstawania zakrzepów, które pojawiają się w tętnicach wieńcowych. Innym rodzajem leków, stosowanych bardzo często w leczeniu choroby wieńcowej, są statyny czyli leki, których zadaniem jest obniżenie poziomu złego cholesterolu. Taka konfiguracja leków bardzo często wystarcza do skutecznego leczenia. Niemniej jednak, zdarzają się zaawansowane przypadki choroby wieńcowej, gdzie leczenie musi być już bardziej inwazyjne.

Zabiegowe leczenie choroby wieńcowej

W leczeniu choroby wieńcowej stosuje się dwa rodzaje zabiegów. Pierwszy z nich, zwany przezskórną interwencją wieńcową, polega na wprowadzeniu do serca cewnika z końcówką w formie balona. Zwiększając ciśnienie takiego balona można w odpowiedni sposób poszerzyć zwężone naczynia krwionośne. Bardzo często, po wykonaniu takiej czynności, umieszcza się w nich stenty, czyli niewielkie sprężynki, których zadaniem jest utrzymanie na stałe ich odpowiedniego poziomu poszerzenia.

Drugim rodzajem zabiegu, stosowanym w przypadku choroby wieńcowej, jest pomostowanie tętnic wieńcowych. Ten zabieg jest stosowany w cięższych przypadkach choroby wieńcowej. Polega on na połączeniu aorty oraz tętnicy wieńcowej za miejscem, w którym występuje zwężenie. W ten sposób zwężone miejsce jest omijane. Przezskórna interwencja wieńcowa jest wykonywana w znieczuleniu miejscowym, natomiast pomostowanie tętnic wieńcowych w znieczuleniu ogólnym.

Zmiana stylu życia a choroba wieńcowa i jej leczenie

Osoby, które chorują na chorobę wieńcową i chcą poprawić swój stan zdrowia, muszą zwrócić uwagę na to, że jej leczenie będzie skuteczne tylko w przypadku zmiany sposobu funkcjonowania w ciągu dnia. Chodzi tutaj o wdrożenie odpowiednich zasad zdrowego stylu życia.

Przede wszystkim niezbędne jest zminimalizowanie używek, a najlepiej kompletne zrezygnowanie z nich. Papierosy i alkohol mogą bowiem negatywnie wpływać na działanie układu krążenia, torpedując leczenie choroby wieńcowej.

Po drugie, konieczne jest także zmniejszenie masy ciała. Przy zbyt dużej wadze, rośnie bowiem ryzyko powikłań związanych z chorobą wieńcową.

 

Wreszcie po trzecie, warto jest również zadbać o odpowiednią aktywność fizyczną. Co najmniej 30 minut aktywności fizycznej w ciągu dnia wystarczy do tego, by móc poczuć się lepiej. Nie chodzi tutaj o wykonywanie ciężkich ćwiczeń. Zdecydowanie wystarczający będzie energiczny spacer.

Leczenie choroby wieńcowej
5 (100%) 2 głosów