Przyczyny choroby niedokrwiennej serca

Choroba niedokrwienna serca (inaczej choroba wieńcowa) to schorzenie, które dotyczy naczyń krwionośnych, zaopatrujących serce w krew. Dolegliwości występujące przy tej chorobie mogą pojawić się po posiłku lub nawet podczas snu. W jaki sposób może przebiegać leczenie tego schorzenia i jak najłatwiej jest je rozpoznać?

Choroba niedokrwienna serca – przyczyny

Przyczyny choroby niedokrwiennej serca to najczęściej miażdżyca wieńcowych naczyń krwionośnych. Przewężenie i zesztywnienie tętnic, doprowadzających krew do serca, powoduje jego niedotlenienie i obumieranie. W efekcie dochodzi do zawału mięśnia sercowego – najczęstszej konsekwencji choroby wieńcowej.

Przyczyną miażdżycy może być między innymi niewłaściwa dieta oraz brak aktywności fizycznej na co dzień. Początkowe zmiany miażdżycowe, występują obecnie u coraz młodszych osób, dlatego coraz wcześniej wskazuje się na konieczność profilaktyki tej choroby.

Objawy choroby niedokrwiennej serca

Do wystąpienia objawów schorzenia dochodzi zazwyczaj wtedy, gdy serce zostanie obciążone bardziej niż zwykle. Bóle w klatce piersiowej, które promieniują do mostka bardzo często oznaczają chorobę wieńcową. Jeśli takie dolegliwości powtarzają się, warto zapamiętać, w jakich okolicznościach się one pojawiają. To pozwoli wyczerpująco odpowiedzieć na pytania lekarza. Z wizytą u specjalisty nie należy zwlekać, ponieważ takie objawy mogą wskazywać już na dalszą fazę choroby – oznacza to, że możliwość wystąpienia zawału serca jest coraz bliżej.

Leczenie choroby niedokrwiennej serca

Leczenie choroby niedokrwiennej serca zależy od stopnia zaawansowania tego schorzenia. We wszystkich przypadkach wskazany jest wysiłek fizyczny, dostosowany do stanu chorego. Ćwiczenia są tak istotne ponieważ dzięki nim możliwe jest wzmocnienie przepływu krwi w tętnicach, które nie są zatkane. To poprawia ukrwienie dotychczas niedokrwionych obszarów. Wybór aktywności fizycznej powinien być konsultowany z lekarzem. Niezbędne jest wcześniejsze wykonanie tak zwanej próby wysiłkowej.

Kiedy objawy choroby wieńcowej są dotkliwe, konieczne jest wdrożenie leczenia farmakologicznego. Najczęściej stosowane są leki, które mają za zadanie poszerzenie tętnic. Niezbędne może być również zażywanie środków spowalniających pracę serca. W przypadku wystąpienia bólu wieńcowego stosuje się nitroglicerynę. Preparaty mogą mieć formę tabletki lub maści, w zależności od tego, ile ma trwać efekt działania leku.

Zobacz również: Portal o nadciśnieniu – http://dobrecisnienie.org.pl/

Gdy choroba jest na tyle zaawansowana, że wyżej podane metody leczenia są już mało efektywne, konieczne jest leczenie operacyjne. Najczęściej stosuje się angioplastykę lub wszczepia się bypassy. O tym, która metoda będzie bardziej skuteczna w danym przypadku, decyduje lekarz.

Możliwe zapobieganie chorobie niedokrwiennej serca

Wyżej wymienione powody choroby niedokrwiennej serca nie są jedynymi czynnikami, które mogą przyczyniać się do jej wystąpienia. Także palenie papierosów oraz czynniki genetyczne mogą sprawić, że choroba pojawi się nawet w przypadku prowadzenia ogólnie zdrowego trybu życia.

Rate this post