Operacja aorty serca

Wszelkie zmiany chorobowe dokonujące się wokół serca są niezwykle groźne dla zdrowia. Wczesna diagnostyka daje jednak spore szanse na całkowite wyleczenie. Niestety niektóre choroby nie są widoczne gołym okiem. Tak jest z tętniakami aorty. Czym właściwie jest tętniak?

Co może wskazywać na tętniak aorty?

Przez długi czas tętniak aorty nie daje żadnych objawów. Chory odczuwa niekiedy bóle w klatce piersiowej, w jamie brzusznej promieniujące na plecy. Z czasem, gdy rośnie, może zaczynać naciskać na nasze płuca, powodując kaszel czy uniemożliwiając jedzenie.

Niezdiagnozowany tętniak może mieć śmiertelny finał. Gdy pęknie do jamy zaotrzewnowej, nic już nie da się zrobić. Jeśli występują wszystkie te objawy, warto przeprowadzić diagnozę. Często wystarczy samo USG. Bardziej miarodajnym badaniem jest jednak tomografia komputerowa, wykonywana zwykle bezpośrednio przed operacją.

Operacja tętniaka aorty metodą klasyczną

Operacja aorty serca jest przeprowadzana zwykle wtedy, gdy już niestety dojdzie do pęknięcia tętniaka. Jeśli zostanie wykryty wcześniej to przesłankę do przeprowadzenia operacji stanowi jego wielkość. Jeśli osiąga rozmiar od 5 do 6 cm to istnieją przesłanki do tego, by tętniaka wyciąć. Operacja tętniaka aorty serca polega na odłączeniu organu od układu krążenia. Miejsce, gdzie tętniak wystąpił, wycina się, a następnie zastępuje specjalnym sztucznym materiałem. W ten sposób możliwy będzie poprawny przepływ krwi w organizmie. Rzecz jasna po operacji pozostaje blizna na całej klatce piersiowej.

Operacja tętniaka aorty metodą stent-graft

W leczeniu tętniaka stosuje się również nowsze metody. Przeprowadza się operacje, oparte na technikach wewnątrznaczyniowych. Lekarze dokonują nakłucia w pachwinie, następnie wprowadza się przez nie specjalny stent-graft. Jest to specjalny materiał, który można elastycznie formować, gdy znajdzie się on już w organizmie. Niestety, w porównaniu do klasycznej operacji, istnieje spore ryzyko powstania powikłań. Z drugiej jednak strony ta metoda pozwala na przeprowadzenie operacji bez ryzyka blizn.

Powikłania po operacji aorty serca

W trakcie operacji może zdarzyć się tak, że życie pacjenta będzie zagrożone. Pamiętajmy, że na jakiś czas z krwiobiegu zostanie wyłączony bardzo ważny organ. Pacjent może znaleźć się na granicy śmierci i życia. Gdy jednak tętniak grozi pęknięciem, nie ma wyjścia. Operacja musi być przeprowadzona.

Uszkodzeniu mogą też ulec nasze nerki. Istnieje ryzyko niedokrwienia rdzenia. W najczarniejszym scenariuszu pacjent będzie musiał do końca życia korzystać z dializy. Po operacji chory może też borykać się z przejściowymi problemami układu mowy. Może pojawić się chrypka, mogą ucierpieć nasze struny głosowe.

Rekonwalescencja po operacji aorty serca

Bez względu na zastosowaną metodę operacyjną, gdy pojawił się tętniak aorty serca operacja jest bardzo obciążająca dla naszego organizmu. Rekonwalescencja powinna przebiegać powoli i łagodnie. Po operacji zalecane są spacery, stopniowe powracanie do dawnej formy i aktywności. W wielu przypadkach konieczna jest całkowita zmiana stylu życia. Trzeba zredukować do minimum wszelkie czynniki podwyższające ryzyko występowania tętniaka. Mowa między innymi o paleniu papierosów, piciu alkoholu. Pod stałą opieką lekarską powinni być zwłaszcza ci, którzy borykają się z nadciśnieniem tętniczym. Obserwowanie własnego organizmu, stała kontrola lekarska – to powinno uchronić nas przed tym, co najgorsze.

Operacja aorty serca
4.7 (93.33%) 3 głosów