Objawy zawału serca

Jak rozpoznać zawał serca? Najczęstsze objawy to silny ból w klatce piersiowej, utrudnione oddychanie, zawroty głowy i pocenie się.

Gdy wydaje Ci się, że masz zawał, albo właśnie przydarzył się on komuś będącemu w Twoim towarzystwie, natychmiast zawiadom pogotowie ratunkowe. Pierwsza pomoc przy zawale jest bowiem często nieskuteczna, bo potrzebna jest interwencja lekarzy i zabieg ratujący życie. Jak jednak rozpoznać zawał serca? Z reguły zaczyna się od nasilającego się bólu w klatce piersiowej. Początkowo może to być tylko dyskomfort, potem kłucie i nasilający się ból. Pojawiają się też kłopoty z oddychaniem, oddech staje się płytki i rwany. Czasami towarzyszą też temu mdłości, a nawet wymioty. W przeważającej większości przypadków towarzyszy też mu niepokój, a nawet duży strach.

Ból pojawia się nie tylko w klatce piersiowej. W niektórych przypadkach promieniuje na kark, szczękę, ramiona, a nawet nadgarstki. Znane są relacje, wskazujące że można odczuwać dolegliwości także w rejonie pleców czy brzucha. Ból nie zmniejsza się nawet po odpoczynku czy wygodnym położeniu się.

Typowe i nietypowe objawy zawału serca

Objawy zawału możemy podzielić na typowe i nietypowe. Do typowych należy wspomniany już ból za mostkiem. Bywa różnie opisywany przez pacjentów. Jedni nazywają to rozsadzaniem, inni zaledwie pieczeniem, jeszcze inni pieczeniem. Kilkuminutowy ból wieńcowy czasami mija, ale gdy utrzymuje się dłużej – to z pewnością zawał serca. Poznać go można np. po tym, że kłopoty z oddychaniem następują nawet w momencie, gdy nie wykonujemy żadnych ćwiczeń fizycznych. Ból promieniuje nie tylko na mostek, ale również plecy i łopatki, a nie wynika on z żadnego mechanicznego urazu. Zdarzają się też bóle w okolicach szczęki oraz krtani, a także górnej części brzucha. Boleć mogą też stawy łokciowe oraz barkowe.

Typowe są także zawroty głowy oraz związane z nimi duszności i wymioty. Nierzadko występuje również biegunka. Praktycznie zawsze łączy się to z silnym strachem, a nawet paniką. Dlatego chłodnej głowy nie mogą stracić osoby towarzyszące, od których postawy zależy często nie tylko zdrowie, ale i życie chorego.

Podczas zawału rzadziej zdarzają się zaburzenia czucia. Częściej występuje nieuzasadnione swędzenie i przemożna chęć drapania. Towarzyszą mu szybko zmieniające się uczucia gorąca lub zimna, na skórę występuje pot. To wzmaga opisany wcześniej niepokój chorego, zwłaszcza jeśli nagle odczuwa niedowład kończyn i nie może np. poruszać nogą. Gdy dochodzi do tego brak możliwości zaczerpnięcia powietrza, chory może wpaść w panikę, która pogłębi trudności z oddychaniem. Ich efektem będą zaburzenia widzenia lub utrata przytomności.

Objawy zawału serca
3.7 (74.8%) 123 głosów