Miażdżyca mózgu

Miażdżyca mózgu to bardzo groźne schorzenie, które może przyczynić się w pośredni sposób do zgonu. Choć dotyka ono głównie osób starszych, to zauważalny jest wzrost zachorowań także wśród młodszych osób, które prowadzą nieodpowiedni tryb życia. Nie jest to może schorzenie, które jest tak dobrze znane, jak wiele innych, popularnych chorób, ale warto jest wiedzieć o tym, z jakimi wiąże się ono konsekwencjami.

Przyczyny miażdżycy mózgu

Przyczyny miażdżycy mózgu są podobne, jak w przypadku wielu schorzeń dotykających układ krwionośny. Wśród głównych przyczyn miażdżycy mózgu wyróżnia się bowiem zbyt duże nagromadzenie cholesterolu w naczyniach krwionośnych, przez co zostają one zablokowane, co bardzo poważnie wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Taka sytuacja wynika z wielu czynników, a przede wszystkim z diety bogatej w tłuszcze zwierzęce i ubogiej w tłuszcze roślinne, ale także ze zbyt dużej masy ciała, małej aktywności fizycznej, zbyt dużego stresu oraz ze spożywania nadmiernej ilości alkoholu, a także z palenia papierosów.

Objawy miażdżycy mózgu

Jeśli chodzi o główne objawy miażdżycy mózgu, warto jest wymienić w pierwszej kolejności zaburzenia pamięci oraz silne bóle głowy (związane z zastojem krwi w naczyniach). Miażdżyca mózgu objawia się oprócz tego bardzo często drgawkami i wymiotami. Może się jednak również pojawić niedowład kończyn oraz zaburzenia czucia kończyn, porażenie mięśni twarzy lub niekontrolowane ruchy. Równie charakterystyczne dla miażdżycy mózgu są trudności w mówieniu oraz problemy ze wzrokiem. Objawów miażdżycy mózgu istnieje więc bardzo wiele. Jeśli kilka z nich wystąpi ze sobą jednocześnie, można mieć niemal stuprocentową pewność, że to właśnie ta jednostka chorobowa.

Diagnozowanie miażdżycy mózgu

Miażdżyca mózgu może być zdiagnozowana na podstawie szeregu specjalistycznych badań. Są to przede wszystkim takie badania, jak badanie USG duplex czy też angiografia naczyń krwionośnych. Często przeprowadzana jest także analiza laboratoryjna naczyń krwionośnych mózgu.

Leczenie miażdżycy mózgu

Leczenie miażdżycy mózgu obejmuje stosowanie leków, które rozszerzają naczynia krwionośne oraz odpowiedniej diety. Trzeba przede wszystkim unikać tłustych potraw (szczególnie chodzi tutaj o tłuszcze zwierzęce) oraz słodyczy. W przypadku, gdy miażdżyca mózgu jest już bardzo zaawansowana, konieczne jest wykonanie zabiegu chirurgicznego. Podczas takiej interwencji chirurgicznej, usuwane są blaszki miażdżycowe. Po wykonaniu zabiegu, konieczna jest rehabilitacja pacjenta, nastawiona na odpowiednią aktywność ruchową.

Miażdżyca mózgu to schorzenie, którego objawy można złagodzić, dzięki stosowaniu intensywnego leczenia. Nie warto jednak jest doprowadzać organizmu do takiego stanu, dlatego tak niezwykle istotna jest profilaktyka nastawiona na unikanie zachowań, które mogą doprowadzić do osłabienia funkcjonowania organizmu. Unikanie takich zachowań pozwala na utrzymanie odpowiedniej formy i zminimalizowanie negatywnych konsekwencji w postaci chociażby udaru mózgu

5/5 - (2 Głosy)