Objawy bólu wieńcowego

Ból wieńcowy to dolegliwość charakterystyczna dla dławicy piersiowej, czyli jednego z najczęstszych symptomów choroby wieńcowej. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest niedokrwistość mięśnia serca, a przez to brak dostarczania w te okolice odpowiednich ilości tlenu i wszelkiego rodzaju substancji odżywczych, które są konieczne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. W efekcie dochodzi więc do niedotlenienia i choroby niedokrwiennej serca, czyli wieńcówki. Warto zatem dowiedzieć się, na czym polegają i jak wyglądają najczęściej objawy bólu wieńcowego.

Jak rozpoznać ból wieńcowy

Na początek należy wyjaśnić, że w przypadku dolegliwości takiej, jak bóle wieńcowe objawy najczęściej pojawiają się u mężczyzn, którzy ukończyli ok. 45 lat. Znacznie rzadziej problem tego typu zdarza się u kobiet – zwykle ma to miejsce po 55. roku życia. Ponadto duży wpływ na pojawienie się choroby związanej z bólem wieńcowym ma również palenie tytoniu, picie alkoholu, nieprawidłowe nawyki żywieniowe, podwyższony cholesterol, zbyt wysokie ciśnienie tętnicze i cukrzyca. Ważny jest również czynnik genetyczny – jeśli w rodzinie występują przypadki choroby wieńcowej, wówczas istnieje spore prawdopodobieństwo odziedziczenia tej przypadłości.

Jak zatem rozpoznać objawy bólu wieńcowego? Pierwszą sprawą jest lokalizacja dolegliwości. Zazwyczaj jest to oczywiście klatka piersiowa, a dokładniej – tył okolic za mostkiem lub tuż przed nim. Ból jednak nie zawsze zatrzymuje się w tym obrębie. Często promieniuje, wędrując do nadbrzusza, trafiając na szyję i żuchwę, a najczęściej na barki, ramiona, przedramiona i palce oraz dłonie. Ważną oznaką jest jego jednostronność – w większości przypadków atakuje on jedynie lewą stronę ciała. Gdy zaczynają się bóle wieńcowe objawy pojawiają się nagle i mają często charakter bardzo ostry, wyjątkowo uciążliwy, wręcz paraliżujący, który może przypominać duszenie, pieczenie, dławienie się czy mocne uciskanie. Kończyna górna ulega wówczas niekiedy drętwieniu, zdarza się także, że chory zaczyna mieć problemy żołądkowe, jak mdłości i torsje oraz duży kłopot z prawidłowym nabieraniem powietrza.

Ile trwają objawy bólu wieńcowego

Gdy pojawi się ból wieńcowy objawy wymienione powyżej nie trwają raczej dłużej niż 5 czy 10 minut. Trzeba również dodać, że symptomy występują najczęściej na skutek ruchu i wysiłku – może to być bieg, marsz, wspinanie się (w tym wchodzenie po schodach) oraz podnoszenie lub przenoszenie ciężkich rzeczy. Innym czynnikiem, bezpośrednio wywołującym objawy bólu wieńcowego, jest także duża dawka emocji i stresu, jak również przebywanie w niskiej temperaturze lub zbyt obfity posiłek. Jeśli więc w czasie ataku bólowego pacjent odpocznie lub zażyje nitroglicerynę (zwykle w formie tabletki lub sprayu), wówczas symptomy z reguły mijają.

Należy jednak zwrócić uwagę na to, czy objawy bólu wieńcowego rzeczywiście ustąpiły w ciągu maksymalnie kwadransa. Jeżeli pacjent wciąż odczuwa nieprzyjemne oznaki (zwłaszcza po przyjęciu leków), wówczas konieczna jest szybka reakcja, ponieważ nie są to już typowe symptomy. Przeciąganie ich w czasie może być sygnałem, który świadczyć może o nadchodzącym zawale serca.

Na koniec trzeba podkreślić, że jeśli chodzi o ból wieńcowy objawy bywają mylone z uciskami klatki piersiowej, które zupełnie nie mają związku ani z chorobą wieńcową, ani z żadną inną dolegliwością ze strony serca. Tego typu problemy zdarzają się choćby w przypadku nowotworu trzustki, nerwobólu, półpaśca, chorób płuc i żołądka czy zapaleniem otrzewnej. Bardzo istotne są więc prawidłowo przeprowadzone badania diagnostyczne, które umożliwią późniejsze leczenie.

5/5 - (4 Głosy)