Podwyższony cholesterol

Hipercholesterolemia, czyli podwyższenie stężenia cholesterolu we krwi, to przypadłość, która dotyka obecnie niemal 70% dorosłej populacji naszego kraju. Co jest tego przyczyną? Jak wygląda leczenie? Co oznacza podwyższony cholesterol?

Cholesterol jest produkowanym w wątrobie związkiem chemicznym, który – wbrew powszechnie panującej opinii – spełnia w organizmie człowieka szereg bardzo ważnych funkcji. Składa się z dwóch podstawowych frakcji.

Pierwsza z nich to HDL, nazywana potocznie „dobrym” cholesterolem. HDL oddziałuje korzystnie na organizm i jest niezbędna do jego prawidłowego funkcjonowania, choćby z uwagi na produkcję hormonów płciowych, witaminy D i wspieranie pracy mózgu. Druga frakcja to LDL, czyli tzw. „zły” cholesterol. LDL wpływa na pojawienie się miażdżycy, zawału serca czy udaru. Problem zaczyna się wtedy, gdy cholesterol całkowity, będący stężeniem HDL i LDL we krwi, przekroczy dopuszczalne normy.

Badanie poziom cholesterolu

W celu sprawdzenia poziomu cholesterolu, przeprowadza się badanie krwi, zwane lipidogramem. Niektórzy zalecają, by kilka dni wcześniej zrezygnować całkowicie ze słodyczy i potraw zawierających tłuszcz (dozwolone za to są ryby), choć większość lekarzy jest zdania, że taka nagła zmiana diety nie ma najmniejszego sensu, ponieważ skutkuje jedynie niewiarygodnym wynikiem. Najważniejsze jednak, by przez ok. 12 godzin przed pobraniem krwi nic nie jeść – lipidogram zawsze wykonuje się na czczo. Jeżeli badanie wykaże podwyższony cholesterol całkowity, oznacza to, że jego wartość wynosi powyżej 200 mg/dl (miligramów na decylitr). Przy minimum 250 mg/dl mówi się już o wartości nieprawidłowej, zagrażającej zdrowiu i życiu.

Przyczyny wysokiego cholesterolu

Najczęstszą przyczyną wysokiego cholesterolu jest brak ruchu, stres, otyłość i nieprawidłowa dieta, obfita w tłuszcze i cukry proste. W części przypadków jest to wynik występowania rozmaitych schorzeń (m.in. cukrzycy, chorób nerek, wątroby, niedoczynności tarczycy), przyjmowania określonych leków, a także nadużywania alkoholu i papierosów. U niektórych osób wysoki cholesterol to po prostu kwestia dziedziczna – jest to tzw. hipercholesterolemia rodzinna.

Gdy przeprowadzone badanie krwi wykaże podwyższony cholesterol całkowity, należy natychmiast podjąć odpowiednie kroki. Przede wszystkim jest to radykalna zmiana nawyków żywieniowych i wprowadzenie do diety większej ilości błonnika, warzyw i owoców, ryb, oliwy, ok. 2 litrów wody dziennie, a także całkowite wyeliminowanie niezdrowych przekąsek, potraw smażonych na głębokim tłuszczu, dań typu „fast food”. Warto także zwiększyć aktywność ruchową, zadbać o samopoczucie psychiczne i odstawić używki. W przypadku, gdy podwyższony cholesterol jest uwarunkowany dziedzicznie, niezbędne będzie podjęcie terapii farmakologicznej. Specjaliści przepisują wówczas leki, zwane statynami, które obniżają produkcję cholesterolu LDL w wątrobie. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko zawału serca, choroby wieńcowej i miażdżycy. Obecnie trwają badania nad powstaniem skutecznej szczepionki na wysoki cholesterol.

Chroń się przed cholesterolem

Aby poziom stężenia cholesterolu we krwi był prawidłowy, należy dbać o to już od najmłodszych etapów życia, choćby przez odpowiednią dietę dziecka i naukę prawidłowych nawyków żywieniowych. Po osiągnięciu wieku 20 lat, warto przeprowadzić kontrolne badania krwi. Wykrycie wszelkich nieprawidłowości na tak wczesnym etapie pozwala na szybszą reakcję. Coroczny lipidogram staje się koniecznością u wszystkich kobiet, które ukończyły 45. rok życia i u mężczyzn powyżej 35 lat. To właśnie wtedy zwiększa się ryzyko podwyższonego stężenia cholesterolu we krwi.

Podwyższony cholesterol
5 (100%) 3 głosów