Nadciśnienie tętnicze w ciąży

Nadciśnienie w ciąży to stan bardzo niebezpieczny, który zagraża zarówno matce, jak i jej nienarodzonemu dziecku. I chociaż medycyna wciąż idzie do przodu, to ten niebezpieczny stan jest dla położników dużym wyzwaniem. Zlekceważenie objawów i brak podjęcia odpowiednich kroków może skończyć się tragicznie.

A sytuacja jest dosyć poważna, gdyż nadciśnienie tętnicze w ciąży dotyka niemal 8% wszystkich przyszłych mam. Dlatego też tak ważne jest stałe kontrolowanie poziomu ciśnienia i w razie jakichkolwiek skoków natychmiastowe udanie się do lekarza. Leczenie nadciśnienia w ciąży jest dobierane w sposób indywidualny i zależy od jego wartości oraz stanu pacjentki.

Czym jest nadciśnienie w ciąży i jakie są czynniki ryzyka

O nadciśnieniu tętniczym w ciąży można mówić wtedy, gdy jego wartość przekracza dopuszczalną normę, czyli 140/90 mmHg. I chociaż jego dokładne przyczyny nie są do końca znane, to wielu badaczy przypuszcza, iż na jego powstawanie mogą wpływać czynniki genetyczne, zmiany hormonalne, zachodzące podczas ciąży i niewłaściwa dieta.

Wśród czynników determinujących ryzyko nadciśnienia tętniczego w ciąży można wymienić:

  • wiek (poniżej 18 i powyżej 35 roku życia),
  • pierwsza ciąża i pierwszy poród,
  • występowanie stanu przedrzucawkowego lub rzucawki wśród najbliższych członków rodziny (na przykład u matki lub siostry),
  • nadciśnienie pierwotne (którego przyczyna nie jest znana) lub nadciśnienie wtórne (które występuje jako następstwo niektórych schorzeń: chorób nerek lub serca, problemów endokrynologicznych, guzów nadnerczy i wielu innych),
  • choroby układy oddechowego,
  • cukrzyca,
  • wielowodzie,
  • ciąża wielopłodowa (czego skutkiem jest większe zapotrzebowanie na białko),
  • zaśniad groniasty,
  • obrzęk płodu,
  • różnorodne schorzenia nerek.

Wśród znaczących czynników ryzyka występowania nadciśnienia w ciąży należy wymienić stres, który bardzo niekorzystnie wpływa na organizm przyszłej mamy. Jednak bez względu na przyczyny wystąpienia tego niebezpiecznego zjawiska nadciśnienie w ciąży objawy posiada bardzo charakterystyczne. Przyszła mama odczuwa przede wszystkim bóle i zawroty głowy. Dodatkowo mogą pojawić się zaburzenia widzenia oraz obrzęki, które pojawiają się w okolicach twarzy czy górnej połowy ciała. W skrajnych przypadkach (na przykład w stanie przedrzucawkowym) pojawiają się wymioty, ból brzucha, duszności oraz nadwrażliwość na światło. Taki stan wymaga natychmiastowej interwencji lekarza.

 

Nadciśnienie a ciąża

Nadciśnienie tętnicze w ciąży dzieli się na dwa podstawowe rodzaje:

  • nadciśnienie przewlekłe, które pojawiło się jeszcze przed ciążą i jest związane z innymi schorzeniami,
  • nadciśnienie indukowane ciążą, które jest rozpoznawane po 20 tygodniu ciąży u kobiet, które wcześniej charakteryzowały się prawidłowymi wartościami ciśnienia.

Do dzisiaj nie ma jednoznacznej odpowiedzi, dlaczego ciąża może wywołać nadciśnienie. Jedna z teorii wskazuje na to, iż organizm matki traktuje płód jako „ciało obce” i próbuje z nim walczyć. Na skutek tego dochodzi do niszczenia łożyska i wydzielania substancji obkurczających naczynia krwionośne, co przekłada się na wzrost ciśnienia. Nadciśnienie indukowane ciążą jest zazwyczaj przejściowe i mija do 12 tygodnia po porodzie. W niektórych przypadkach nie ustępuje i zamienia się w nadciśnienie przewlekłe.

Nadciśnienie tętnicze w ciąży jest bardzo niebezpieczne i może wywołać wiele powikłań. W przypadku matki może doprowadzić do udaru, zawału serca, niewydolności krążenia i nerek, zaburzeń krzepnięcia krwi czy uszkodzeń wątroby. Natomiast dziecko w wyniku nadciśnienia ciążowego jest narażone na niedotlenienie, zahamowanie wzrostu, wcześniactwo, a nawet śmierć w łonie matki. Dlatego nie wolno lekceważyć tego problemu i regularnie poddawać się badaniom. Zdiagnozowane i odpowiednio leczone nadciśnienie w ciąży nie wyklucza urodzenia zdrowego dziecka.

Rate this post