Wysoki cholesterol

Wysoki cholesterol długo nie daje żadnych objawów. Pierwsze symptomy zaburzonej gospodarki tłuszczowej są nieswoiste i trudne do zauważenia. Złe samopoczucie pojawia się zwykle dopiero wtedy, kiedy choroba jest już zaawansowana. Żeby uniknąć niebezpieczeństwa i zareagować w porę, trzeba być wyczulonym nawet na niewielkie zmiany w działaniu organizmu. Jak rozpoznać za wysoki cholesterol i co robić, żeby jego poziom uległ obniżeniu i nie stanowił zagrożenia dla zdrowia i życia?

Cholesterol – czym jest?

Cholesterol powszechnie uważany jest za coś złego i niebezpiecznego. Tymczasem jest to substancja, która naturalnie występuje w ludzkim ciele i jest wytwarzana przez wątrobę. Nie tylko nie jest ona niebezpieczna dla zdrowia, ale wręcz potrzebna w utrzymaniu prawidłowego funkcjonowania ludzkiego ciała. Cholesterol bierze udział w syntezie witaminy D, a także w wytarzaniu hormonów płciowych, takich jak testosteron, estrogen i progesteron.

Dopiero nadmiar cholesterolu, będący skutkiem niezdrowego trybu życia, stanowi zagrożenie dla zdrowia. Pochodzący z zewnątrz cholesterol nie powinien przekroczyć bezpiecznego poziomu – w przeciwnym razie odkłada się w naczyniach krwionośnych, powodując ich zwężanie i ograniczając ilość krwi docierającej do kluczowych narządów, na przykład serca.

Podwyższony cholesterol – przyczyny

Jakie czynniki sprawiają, że cholesterol jest za wysoki? To przede wszystkim niewłaściwa dieta. Pobierany z zewnątrz cholesterol pochodzi z produktów pochodzenia zwierzęcego: tłuszczu, mięsa, mleka, jajek, serów. Jeśli ich ilość w codziennej diecie jest zbyt duża, poziom cholesterolu niebezpiecznie się zawyża, co stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia. Jeśli dodatkowo źle odżywiająca się osoba nie uprawia sportu lub nadużywa alkoholu czy pali papierosy, stan jego naczyń krwionośnych może szybko ulec pogorszeniu. Szczególnie szkodliwe, jeśli chodzi o poziom cholesterolu, są tłuste mięsa i wędliny, sery topione, fast foody, konserwy, pączki.

Wysoki cholesterol – objawy

Za wysoki cholesterol – jakie są jego pierwsze objawy? Początkowo choroba może być trudna do rozpoznania. Postępująca miażdżyca związana z odkładaniem się nadmiaru cholesterolu w naczyniach krwionośnych nie daje wyraźnych symptomów. Pierwsze objawy wysokiego cholesterolu to zwykle osłabienie, zmęczenie, problemy z koncentracją. Łatwiejsze do rozpoznania są żółte zgrubienia w okolicach oczu i zgięć łokci, a także guzki na ścięgnach nadgarstków i ścięgnie Achillesa – to odkładający się tłuszcz, świadczący o nadwyżce cholesterolu.

Dalsze objawy to duszności i silny, kłujący ból w klatce piersiowej, nasilający się po wysiłku oraz w czasie stresu. Niestety, zdarza się, że choroba nie daje żadnych symptomów i chory dowiaduje się o niej dopiero, kiedy trafia do szpitala po zawale lub udarze. Żeby zadbać o swoje zdrowie, najlepiej zatem wykonywać regularne badania i na bieżąco kontrolować poziom cholesterolu we krwi.

Jak obniżyć poziom cholesterolu?

Co zrobić, żeby obniżyć wysoki cholesterol? Po wykonaniu badań i postawieniu diagnozy, lekarz z pewnością zaleci zmianę diety. Konieczne jest wyeliminowanie z niej tłustych mięs i serów oraz włączenie większej ilości warzyw i owoców oraz pełnowartościowych produktów zbożowych. Warto również stosować dobre zioła na cholesterol.

Pomocne okaże się porzucenie nałogów, zwłaszcza palenia tytoniu, które dodatkowo pogarszają stan naczyń krwionośnych. Żeby wyeliminować zły cholesterol i przywrócić prawidłową gospodarkę tłuszczową, warto również rozpocząć aktywność fizyczną, która pomaga w spaleniu tkanki tłuszczowej.

Oceń