Zioła na cholesterol

Podwyższony poziom cholesterolu nie jest zjawiskiem rzadkim. Praktycznie codzienne nowe osoby dowiadują się o tym problemie od swoich lekarzy. W takiej sytuacji zaleca się przede wszystkim zmiany w diecie oraz umiarkowaną aktywność fizyczną, jednak część osób będzie zmuszona do zażywania leków. Bardzo pomocne okazują się również zioła na obniżenie cholesterolu.

Czym jest cholesterol?

Cholesterol wytwarzany przez wątrobę stanowi około 80% ogółu tej substancji w organizmie, a resztę dostarczamy sobie wraz z pożywieniem, głównie z produktów pochodzenia zwierzęcego. Ta organiczna substancja lipidowa sama w sobie jest niezbędnym elementem biorącym udział w syntezie kwasów żółciowych, uczestniczącym w produkcji części hormonów, a także wchodzącym w skład błon komórkowych. Cholesterol wspomaga nawet przyswajanie witaminy D3. Innymi słowy, bez cholesterolu nie ma szans na prawidłowe funkcjonowanie organizmu człowieka.

Problemy zaczynają się, kiedy zaczyna występować w nadmiarze. Cholesterol odkładający się przez lata w ścianach wewnętrznych naczyń krwionośnych, będzie w dużej mierze utrudniać prawidłową pracę serca i może prowadzić do zawału serca, bądź równie niebezpiecznego dla życia człowieka udaru. To dlatego tak ważne jest regularne sprawdzanie jego poziomu we krwi, aby już na wczesnym etapie przekroczenia norm zacząć temu przeciwdziałać.

Jak obniżyć cholesterol domowymi sposobami?

Przy nieznacznie przekroczonym poziomie cholesterolu, zazwyczaj wystarczą zmiany w stylu życia. Przede wszystkim chodzi o aktywność fizyczną oraz zmiany w codziennej diecie. Ruch w profilaktyce chorób ma kolosalne znaczenie i nie chodzi o jakieś wyczynowe uprawianie sportu, ale wystarczy systematycznie, minimum pół godziny dziennie, ćwiczyć. Może to być fitness, bieganie, nordic walking, pływanie czy też jazda na rowerze. Każdy powinien wybrać aktywność odpowiednią dla siebie.

Kolejnym ważny elementem będzie dieta pozbawiona tłustych mięs, a z dużą ilością warzyw, owoców i produktów pełnoziarnistych. Niezwykle pomocne okazują się też zioła na cholesterol, które wzmocnią efekty wynikające ze zmian żywieniowych oraz aktywności fizycznej. Często zdarza się, że te środki wystarczą i nie ma konieczności zażywania leków.

Jakie zioła na obniżenie cholesterolu należy stosować?

Wykorzystanie niektórych ziół i roślin może dać niekiedy świetne rezultaty. Na pewno warto skorzystać z takiej opcji, aby uniknąć konieczności przyjmowania medykamentów przepisanych przez lekarza.

Już od wielu lat karczoch uchodzi za naturalny lek na cholesterol, a to dzięki zawartości cynaryny, która nie tylko przyspiesza wydalanie nadmiaru cholesterolu z organizmu człowieka, ale także obniża poziom trójglicerydów, czyli związków tłuszczowych, których nadmiar również przyczynia się powstania miażdżycy. Znawcy medycyny naturalnej zalecają przyjmować ekstrakt z karczocha razem z ekstraktem z liści miłorzębu japońskiego, usprawniającego krążenie krwi.

Korzystny wpływ na pracę wątroby ma także nalewka bądź odwar z mniszka lekarskiego, a trzeba pamiętać, że to właśnie w wątrobie gromadzą się nadmiary cholesterolu.

Warto również sięgnąć po nasiona kozieradki pospolitej. Można nimi nawet wzbogacać smak niektórych potraw. Co ważne, kozieradka nie tylko reguluje poziom cholesterolu we krwi, ale zarazem stężenie cukru, więc ma niejako podwójne pozytywne działanie.

Dobre efekty powinno dać włączenie do codziennej diety nasion lucerny, które zawierają saponiny wykazujące zdolność łączenia się z cholesterolem i tym samym zapobiegające jego ponownemu wchłonięciu.

Ostryż długi i jawajski to kolejne zioła na cholesterol, które można wykorzystać w kuchni. Właśnie z nich otrzymuje się intensywnie żółtą kurkumę, która jest składnikiem curry. Ostatnie badania naukowe potwierdzają zdolność ostryżu do obniżania poziomu cholesterolu, a także zmniejszania już istniejącej blaszki miażdżycowej. Dzięki temu usprawnia się przepływ krwi w tętnicach wieńcowych.

Nie zaszkodzi też sięgnąć po herbatki ziołowe, a najlepiej mieszankę z pokrzywy, lipy, głogu i serdecznika pospolitego. Natomiast do codziennej diety warto włączyć imbir oraz czosnek.

3/5 - (1 Głos)