Bajpasy

Bajpasy serca. Wszczepienie bajpasów to operacja, która jest stosowana w przypadku pacjentów, mających problemy z prawidłową pracą układu wieńcowego. Dzięki niej możliwe jest zminimalizowanie ryzyka pojawienia się groźnych powikłań oraz przedłużenie życia pacjenta.

Czym są bajpasy serca?

Bajpasy serca są pomostami naczyniowymi, między tętnicą główną a tętnicami wieńcowymi. Omija się dzięki nim zwężenia w tętnicach wieńcowych, które mogą prowadzić do niedokrwienia mięśnia sercowego. Bajpasy stosuje się w zaawansowanych stadiach choroby wieńcowej, wywoływanej głównie przez odkładanie się w tętnicach tzw. blaszki miażdżycowej. Prowadzi ona do nieprawidłowości w zakresie przepływu krwi, która dostarcza do serca tlen oraz różnego rodzaju substancje odżywcze, niezbędne do jego prawidłowej pracy.

Operacja bajpasy – przygotowanie i przebieg

Przed wykonaniem zabiegu wszczepienia bajpasów konieczne jest wykonanie szeregu badań. Oprócz koronografii (sprawdzającej drożność tętnic wieńcowych), EKG spoczynkowego i próby wysiłkowej, ważny jest również rentgen klatki piersiowej. Równie często stosuje się szczepienia przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Oprócz tego konieczne jest pobranie z innego miejsca w organizmie żył, które zostaną zastosowane trakcie zabiegu (mogą to być np. żyły z nóg, ręki lub ze ścian klatki piersiowej).

Operacja na bajpasy trwa średnio od 4 do 6 godzin i jest przeprowadzana przy znieczuleniu ogólnym. Na samym początku chirurg nacina klatkę piersiową, by mieć dostęp do tętnic oraz serca.

Bajpasy mogą być wszczepiane dwiema podstawowymi metodami. Po pierwsze – na bijącym sercu, bez krążenia pozaustrojowego. W ten sposób ogranicza się ryzyko uszkodzenia różnych tkanek i narządów. Po drugie – z zastosowaniem krążenia pozaustrojowego. W tym przypadku dochodzi do zatrzymania akcji serca. Funkcję pompowania oraz natleniania krwi przejmuje wówczas specjalna maszyna, która utrzymuje operowanego pacjenta przy życiu. W trakcie zabiegu dochodzi do wszczepienia pobranych z innych miejsc ciała żyły. Jeden jej koniec jest łączony z aortą, a drugi – z tętnicą wieńcową.

Powikłania po operacji bajpasów

Zabieg wszczepienia bajpasów, ze względu na swoją inwazyjność, może spowodować różnego rodzaju powikłania. Oprócz możliwości pojawienia się infekcji w ranie pooperacyjnej, należą do nich zawał serca, zator w płucach i udar mózgu, które w skrajnych przypadkach mogą doprowadzić nawet do śmierci. Ryzyko powikłań po operacji bajpasów jest większe u osób cierpiących na cukrzycę oraz niewydolność nerek. Wzrasta ono również wraz z wiekiem pacjenta. Powikłania mogą się zdarzyć już w trakcie operacji bajpasów, ale również kilka dni, a nawet kilka tygodni po skutecznym wykonaniu zabiegu. Im pojawiają się one później, tym mniejsze ryzyko zgonu.

Rehabilitacja i życie po zabiegu wszczepienia bajpasów

Po zabiegu wszczepienia bajpasów zalecany jest kilkutygodniowy odpoczynek, który zminimalizuje ryzyko wystąpienia powikłań. Rehabilitacja w szpitalu ukierunkowana jest na zapobieganie zatorom płucnym, natomiast domowa – na likwidowaniu odleżyn oraz na zapobieganiu infekcji rany pooperacyjnej.

Osoba, której wszczepiono bajpasy, musi również zażywać w regularny sposób leki oraz zmienić tryb życia, ukierunkowując się na umiarkowaną aktywność fizyczną (przede wszystkim chodzi tutaj o regularne spacery). Konieczne jest również zrezygnowanie z takich nałogów, jak palenie papierosów i nadużywanie alkoholu. Bardzo ważne jest oprócz tego unikanie stresów. Mogą one bowiem wywołać nawrót choroby wieńcowej.

 

Bajpasy
3.2 (63.33%) 6 głosów