Niestabilna choroba wieńcowa
Cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, miażdżyca – to najczęściej występujące choroby cywilizacyjne. Ich cechą wspólną jest występowanie w krajach wysokorozwiniętych. Podstawową przyczyną choroby wieńcowej jest niewłaściwy tryb życia oparty na spożywaniu produktów wysokoprzetworzonych bogatych w konserwanty i środki chemiczne.
Choroba wieńcowa – co to jest?
Jest to niedokrwienna choroba serca, polegająca na zbyt małym dopływie krwi do mięśnia sercowego, a co za tym idzie, niewystarczającej ilości tlenu i substancji odżywczych.
Główną przyczyną choroby wieńcowej jest miażdżyca powodująca niedrożność tętnic. W wyniku odkładania się cholesterolu na ściankach tętnic, ich otwór stopniowo ulega zmniejszeniu i ilość krwi dostarczana do serca jest niewystarczająca, co powoduje jego zwiększoną pracę i obciążenie.
Niestabilna choroba wieńcowa to etap przed zdiagnozowaniem choroby wieńcowej i wdrożeniem właściwego leczenia. Mogą się wtedy pojawić takie objawy niestabilnej choroby wieńcowej, jak:
- nagłe napady duszności,
- uczucie gniecenia w klatce piersiowej,
- ból w okolicach mostka, promieniujący do barku.
To objawy typowe dla stabilnej choroby wieńcowej, ale ich cechą charakterystyczną jest większe nasilenie, dłuższy czas trwania objawów, nagłe wystąpienie. Z reguły objawy te ustępują po podaniu środków o szybkim działaniu, np. nitrogliceryny.
Obok tego mogą pojawić się: przyśpieszone tętno, spłycony oddech, nudności, wymioty. W przypadku niestabilnej choroby wieńcowej objawy te mogą występować także w okresie spoczynku.
Leczenie niestabilnej choroby wieńcowej
Przede wszystkim polega na niwelowaniu nagłych objawów, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia. Konieczne jest stosowanie leków o szybkim działaniu i zapewniających sercu odpowiednie dotlenienie.
Drugim kierunkiem działania lekarza jest wyeliminowanie przyczyn i przywrócenie organizmowi prawidłowych funkcji. Przede wszystkim należy wyeliminować czynniki, które powodują nagłe przytykanie naczyń tętniczych. Podstawową rolę w tym zakresie pełni zmiana nawyków żywieniowych i wprowadzenie diety niskocholesterolowej. Dzięki temu w tętnicach nie będą tworzyć się blaszki cholesterolowe, których oderwanie może grozić nagłym zatorem lub zawałem serca.
Profilaktyka choroby wieńcowej
Najważniejszym elementem leczenia choroby wieńcowej jest jej zapobieganie, polegające głównie na stosowaniu odpowiedniej diety i aktywności fizycznej. Wystarczy zaledwie 30 minut biegania, jazdy na rowerze, pływania, by organizm miał prawidłowy metabolizm, czyli spalał dostarczane mu kalorie.
Istotna jest także jakość dostarczanych kalorii. Znacznie lepiej przyswajalne są kalorie pochodzenia roślinnego niż zwierzęcego, dlatego tłuszcze zwierzęce powinny być zastąpione tłuszczami roślinnymi, produkty wysokoprzetworzone należy zastąpić produktami naturalnymi jak ciemne pieczywo, maki razowe, kasze, owoce, warzywa.
Dobrym sposobem na profilaktykę choroby wieńcowej jest okresowe kontrolowanie poziomu cholesterolu oraz wykonywanie EKG.
Lekceważenie objawów niestabilnej choroby wieńcowej grozi przede wszystkim zawałem serca. Podjęcie leczenia pozwala na kontrolowanie choroby i uniknięcie poważnych zagrożeń.
Niestabilna choroba wieńcowa jest tylko wtedy, gdy nie zastosuje się w porę leczenia. Wtedy dosłownie wszystko może „migać” a z sercem nie ma żartów, bo to właśnie choroba wieńcowa jest wstępem do zawału serca i innych mocnych uderzeń.
A moim zdaniem praktycznie każda choroba wieńcowa jest niestabilna. Przecież nigdy nie wiadomo w co się rozwinie i jak się zmieni. Następstwami często jest zawał serca, ale przecież ludzie wiedzą, że mają chorobę wieńcową, więc nie jest to do końca opanowane schorzenie – ergo: niestabilne.