Miażdżyca tętnic

Miażdżyca tętnic to schorzenie, które może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Tymczasem początkowe objawy choroby w ogóle mogą się nie pojawić. Jak można szybko rozpoznać miażdżycę i w jaki sposób można jej zapobiegać?

Objawy miażdżycy tętnic

Miażdżyca tętnic szyjnych to poważne schorzenie, które jednak nawet w zaawansowanej fazie może objawiać się nieswoiście. Wiele osób główne objawy tej choroby uznaje po prostu za przemęczenie. Początkowe dolegliwości to często problemy z pamięcią oraz koncentracją. Zwykle są one bagatelizowane, ponieważ takie symptomy często pojawiają się na skutek niewłaściwej diety, niewyspania czy zmęczenia. Jeśli jednak po zmianie jadłospisu i trybu życia problem nie znika, konieczna jest wizyta u lekarza.

Bardziej niepokojącymi objawami, w przypadku miażdżycy tętnic szyjnych, są symptomy, które przypominają udar mózgu. Wszelkiego typu zaburzenia mówienia, słuchu czy czucia mogą wskazywać na zatory. Także zaburzenia widzenia, które mogą obejmować zarówno występowania mroczków, jak i częściową utratę wzroku, mogą być objawami zatorów w tętnicach szyjnych lub naczyniach znajdujących się w mózgu. W przeciwieństwie do rozległego udaru mózgu, objawy miażdżycy początkowo mogą szybko mijać i przez to często bywają bagatelizowane.

Miażdżyca żył może objawiać się na wiele różnych sposobów, w zależności od miejsca zakrzepu. W przypadku miażdżycy tętnic szyjnych, objawy są zazwyczaj mocno widoczne, ponieważ w przypadku znacznych zakrzepów następuje niedokrwienie mózgu. Ale mózg to nie jedyny ważny organ w organizmie. Także nerki i wątroba muszą być zaopatrywane przez sieć naczyń krwionośnych, w tym zwykle przez większą tętnicę. Jeśli w takim miejscu pojawi się skrzep, prowadzi to zwykle do stopniowej niewydolności, a potem do obumierania danego organu. Dlatego tak ważne jest wykonywanie odpowiednich badań w momencie pojawienia się początkowych objawów miażdżycy.

Przyczyny miażdżycy tętnic

Miażdżyca w początkowym stadium może się w ogóle nie ujawniać. Objawy choroby nie pojawiają się, dopóki zakrzep nie utrudni w dużym stopniu przepływu krwi. Jednak zakrzepy mogą tworzyć się znacznie wcześniej i nie są wtedy powodem żadnych objawów. Obecnie wiadomo, że niewłaściwy tryb życia jest powodem odkładania się złogów cholesterolu nawet u nastolatków. To początkowe stadium choroby i wynika zazwyczaj z niedostatecznej ilości ruchu oraz dużej ilości smażonego tłuszczu w diecie. Również stresujący tryb życia wpływa na występowanie zmian miażdżycowych.

Zapobieganie miażdżycy tętnic

Zapobieganie miażdżycy wymaga zazwyczaj zmiany trybu życia na zdrowszy. Takie działanie jest również niezbędne w zakresie leczenia tej choroby. Przede wszystkim konieczna jest zmiana diety – zrezygnowanie ze smażonych potraw, na rzecz dań gotowanych na parze, może znacznie spowolnić zmiany powodowane przez miażdżycę. Osoba zapobiegająca miażdżycy musi również pamiętać o codziennej dawce ruchu.

Leczenie miażdżycy tętnic

Leczenie miażdżycy tętnic szyjnych w przypadku dużych zatorów polega na operacyjnym usunięciu przeszkody. Można zrobić to między innymi poprzez poszerzenie tętnicy. O sposobie leczenia danego przypadku tej choroby decyduje lekarz.

Oceń