Choroba wrzodowa coraz popularniejsza

Ponad 80% Polaków jest nosicielami bakteri Helicobacter pylori, która w głównej mierze odpowiada za wrzody żołądka lub dwunastnicy. Nie oznacza to, że każdy nosiciel zachoruje na wrzody.

Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy

Jest to choroba, która dotyka 10-15% dorosłych Polaków. Najczęściej zapadają na nią osoby młode po 25. roku życia. W przypadku wrzodów dwunastnicy, mężczyźni chorują dwa razy częściej niż kobiety.

Główną przyczyną choroby wrzodowej jest bakteria Helicobacter pylori, która niszczy błonę śluzową układu pokarmowego. Dzięki produkcji enzymu zasadowego, może rozwijać się w kwaśnym środowisku żołądka. Żadna inna bakteria nie przejawia takich zdolności.

Helicobacter pylori umiejscawia się na błonie śluzowej przewodu pokarmowego i powoduje niszczenie jej komórek. Tak powstają wrzody, które mogą mieć wielkość od kilku milimetrów do kilkunastu centymetrów.

Wśród innych przyczyn powstawania wrzodów należy wymienić skłonności dziedziczne (występowanie choroby w rodzinie zwiększa ryzyko trzykrotnie) oraz długotrwałe zażywanie leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych, zawierających kwas acetylosalicylowy. Niestety mamy skłonność do nadużywania tych leków, tym bardziej, że dostępne są bez recepty. Warto wiedzieć, że przy długotrwałym przyjmowaniu leków przeciwzapalnych należy zażywać probiotyki, które równoważą florę bakteryjną w przewodzie pokarmowym.

Objawy wrzodów żołądka i dwunastnicy

Charakterystycznym objawem wrzodów jest ból w nadbrzuszu, pojawiający się po jedzeniu (wrzody żołądka)  lub ustępujący po zjedzeniu posiłku (wrzody dwunastnicy).  Dodatkowo pojawiają się takie dolegliwości jak:

  • zgaga,
  • pieczenie,
  • nudności,
  • wymioty,
  • ogólne osłabienie.

Nasilenie objawów uzależnione jest od stopnia zaawansowania choroby wrzodowej. W fazie początkowej, chory najczęściej nie odczuwa żadnych dolegliwości.

Diagnoza i leczenie choroby wrzodowej

Wstępnej diagnozy choroby wrzodowej dokonuje lekarz rodzinny na podstawie wywiadu. Początkowym potwierdzeniem mogą być wykonane testy z krwi na obecność Helicobacter pylori. Dalszą diagnostyką zajmuje się gastrolog, który wykonuje gastroskopię, czyli badanie umożliwiające oglądnięcie błony śluzowej i pobranie wycinka do badań histopatologicznych. U niektórych pacjentów konieczne jest wykonanie prześwietlenia przewodu pokarmowego z kontrastem lub tomografu komputerowego.

Wbrew obiegowej opinii, wrzody żołądka i wrzody dwunastnicy nie wymagają leczenia chirurgicznego. Najczęściej leczenie polega na równoczesnym podawaniu dwóch antybiotyków i oraz inhibitora pompy protonowej.

W szczególnie groźnych przypadkach zagrażających życiu i wynikających z powikłań, stosowane są zabiegi chirurgiczne (pęknięcie wrzodów).

Profilaktyka choroby wrzodowej

Nie wszystkie osoby będące nosicielami bakterii Helicobacter pylori muszą zachorować na wrzody. Czynnikami dodatkowo zwiększającymi ryzyko są:

Osoby z chorobą wrzodową powinny więc poza leczeniem zmienić swój tryb życia, ograniczając czynniki szkodliwe.

Rate this post