Gruźlica płuc – jak się przed nią chronić?

Gruźlica płuc to choroba, która najczęściej dotyka osób nieodżywionych. Niewielu ludzi zdaje sobie jednak sprawę, że schorzenie to może przebiegać w sposób niewidoczny, co utrudnia jego skuteczne leczenie. Osoba, która nie odczuwa objawów, a jednak jest zakażona bakteriami gruźlicy, może również zarażać. Co warto wiedzieć o gruźlicy, w jaki sposób jest ona leczona i jak można wspomóc standardową terapię?

Objawy gruźlicy płuc

Gruźlica początkowo może objawiać się jedynie kilkoma objawami, takimi jak kaszel czy podwyższona temperatura. Jednak do wystąpienia tego typu dolegliwości nie musi dojść od razu po zakażeniu. Bywa, że dana osoba ma kontakt z chorym, a objawy gruźlicy pojawiają się dopiero po kilku latach. Oprócz ukrytego przebiegu choroby bywa, że bakterie ukrywają się w organizmie, by zaatakować wtedy, gdy jest on osłabiony. Dlatego objawy w ogóle mogą nie zostać skojarzone z konkretnym schorzeniem, nawet jeśli dana osoba miała kontakt z człowiekiem zarażonym gruźlicą w przeszłości. Warto więc wykonywać badania przesiewowe pod tym kątem, zwłaszcza w przypadku, gdy kontakt z zarażonymi gruźlicą osobami jest częsty.

Gruźlica kości i stawów

Gruźlica może atakować jedynie płuca, jednak w przypadku, gdy choroba bardziej się rozwinie, zazwyczaj na skutek braku odpowiedniego lub wczesnego leczenia, może dojść do zaatakowania kolejnych organów. Gruźlica kości to jedna z postaci gruźlicy, która może pojawić się jako konsekwencja źle leczonej gruźlicy płuc. Na skutek działania bakterii w okolicy stawów i kości, może dojść do uszkodzeń tkanek oraz do stanu zapalnego, który nie przebiega jednak w sposób charakterystyczny. Gdy gruźlica zaatakuje stawy, nie występują takie objawy, jak zaczerwienienie i podwyższona temperatura zaatakowanego miejsca.

Leczenie gruźlicy

Bezpośrednio po wykryciu gruźlicy zalecane jest leczenie szpitalne. To nie tylko ma na celu zastosowanie naprawdę skutecznej terapii, ale ma przede wszystkim chronić inne osoby przed zakażeniem. Po odbyciu początkowej kuracji, która zapobiega dalszemu rozwojowi choroby i zapobiega dalszym zakażeniom, dalsza część terapii może zazwyczaj odbywać się w domu. W takim przypadku warto zapytać lekarza, czy oprócz zastosowania niezbędnych leków można stosować również naturalne metody leczenia.

Jedną z nieodzownych przy gruźlicy metod wspomagających standardowe leczenie jest odpowiednia dieta. Na gruźlicę często zapadają osoby niedożywione i te, które nie odżywiają się prawidłowo. Ponadto, jednym z możliwych objawów gruźlicy jest spadek wagi. Dlatego w przypadku leczenia tej choroby warto również zmienić dietę na bardziej odżywczą i zdrową. Odpowiednie zbilansowanie składników pozwoli na szybki powrót do poprzedniej wagi, a dodatkowo wspomoże układ odpornościowy.

Wskazane jest, by wprowadzić do codziennego menu produkty bogate w witaminę A i C. Również inne odżywcze składniki, takie jak cynk i selen powinny wspomóc regenerację dróg oddechowych. Naturalne antybiotyki, takie jak czosnek, często także są wskazanym produktem w przypadku gruźlicy. Jednak o ich wprowadzeniu decyduje lekarz, ponieważ czosnek może osłabić działanie niektórych leków.

Rate this post