Najpopularniejsze tabletki na trądzik

Izotretynoina jest układowym retinoidem przepisywanym w ciężkich postaciach trądziku. Izotretynoina spowalnia wzrost i dojrzewanie komórek w skórze i gruczołach łojowych, zmniejszając tworzenie się łoju i zapobiegając zatykaniu się porów skóry. Jest używana w farmakologii do produkcji leków, takich jak tabletki na trądzik. Dzięki właściwościom przeciwzapalnym, jak również zdolności do zmniejszania produkcji sebum, substancja zabezpiecza skórę przed szkodliwymi infekcjami i stanem zapalenymLek na trądzik zawierający Izotretynoinę może być używany zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie i jest dostępny w postaci kapsułek i maści. Czy warto jednak go brać, mając na uwadze skutki uboczne, jakie wywołuje?

Wskazania do leczenia Izotretynoiną

Izotretynoina na trądzik jest wskazana do zmniejszenia liczby zmian skórnych, gdzie zapalenie jest skoncentrowane.

Lek ten będzie skuteczny w następujących przypadkach:

 • z trądzikiem guzkowo-torbielowatym, który wpływa na twarz, klatkę piersiową, plecy,
 • różne formy zapalenia skóry,
 • łojotok: różne formy trądziku, obecność dużej liczby zatkanych zaskórników.

Izotretynoina opinie otrzymuje dobre, ponieważ jak udowodniono klinicznie, ta substancja czynna może hamować tworzenie się sebum do 90%. Ponadto izotretynoina, przyczyniając się do normalizacji procesów w komórkach nabłonka, może zmniejszyć liczbę zaskórników. Ogólne działanie przeciwzapalne leku przyczynia się do jego długotrwałego i pozytywnego wyniku. Wydajność jest dość wysoka i wynosi 65-95%. Po przerwaniu kuracji po kilku miesiącach trądzik zazwyczaj powraca.

Leczenie trądziku izotretynoiną – czy warto się decydować?

Izotretynoina nie jest panaceum na trądzik, chociaż 50% pacjentów z niektórymi postaciami trądziku, które przeszły kompletną kurację, osiągnęły całkowite wyleczenie. W niektórych przypadkach standardowe leczenie nie działa lub efekt rozwija się bardzo powoli, możliwe są nawroty nasilenie trądziku po zaprzestaniu leczenia.

Tabletki na trądzik na receptę zawierające Izotretynoinę przepisuje lekarz dermatolog, pacjent musi 
przestrzegać następujących zasad:

 • Wykonać badanie lekarskie przed rozpoczęciem leczenia.
 • Przestrzegać dawki przepisanej przez lekarza i częstotliwości stosowania.
 • Nie należy przerywać leczenia i nie zmieniać dawek bez konsultacji z lekarzem.
 • Zgłaszać natychmiast wszystkie działania niepożądane i komplikacje u lekarza.

Działanie leków na trądzik na bazie izotretynoiny

Izotretynoina zmniejsza aktywność gruczołów łojowych jednego z głównych czynników powstawania trądziku. Zwiększenie produkcji wydzieliny tłuszczowej pomaga zablokować pory. Izotretynoina normalizuje funkcję gruczołów łojowych skóry, zmniejszając ich wydzielanie.

Należy pamiętać, że potrzeba około 4 tygodni, zanim zauważy się jakieś pozytywne zmiany na skórze. Ponadto pierwsze 1-2 tygodnie mogą powodować pogorszenie trądziku; jest to normalne w przypadku stosowania tej grupy leków.

Leki hormonalne na trądzik – brać czy nie?

Zdarza się, że lekarze przepisują tabletki hormonalne na trądzik, które wykazują skuteczność w przypadku trądziku w wieku późniejszym, występowaniu łojotoku oraz gdy pojawiają się nawroty zmian trądzikowych po leczeniu izotretynoiną. Leki hormonalne na trądzik są skuteczne przy lekkiej postaci trądziku, natomiast przy zmianach guzkowato-torbielowych i zagrożeniu pojawieniem się blizn, najlepszą metodą leczniczą jest izotretynoina.

Leki hormonalne są przepisywane tylko kobietom. Ich działanie wiąże się ze zwiększeniem stężenia białka wiążącego testosteron, zmniejszając aktywności gruczołów łojowych.

Izotretynoina skutki uboczne

Możliwe skutki uboczne izotretynoiny obejmują:

 • różne zaburzenia trawienia,
 • uszkodzenia układu nerwowego,
 • bóle stawów i kości,
 • depresję,
 • wysuszanie skóry i inne.

W celu monitorowania bezpieczeństwa konieczne są częste wizyty u lekarza podczas leczenia. Kobiety w ciąży i matki karmiące nie mogą przyjmować Izotretynoiny, gdyż ma ona działanie teratogenne.

Tabletki na trądzik na receptę: jakie są dostępne?

Izotek – to lek w tabletkach przeznaczony do leczenia ciężkich postaci trądziku pospolitego, który nie został zniwelowany podczas kuracji lekami niszczącymi bakterie oraz kremami na zmiany trądzikowe. Izotek powinien być przyjmowany około trzech tygodni, należy w tym czasie nie wystawiać się na działanie promieni słonecznych i unikać stosowania kosmetyków silnie działających na skórę.

Aknenormin – to tabletki na trądzik w jego ciężkiej postaci mające za zadanie tłumienie pracyleczenie trądziku tabletkami gruczołów łojowych, prowadząc do ograniczenia ich wielkości. Działanie przeciwzapalne leku stwarza możliwość wyleczenia trądziku z ryzykiem powstawania trwałych blizn. Aknenormin powinien być stosowany prze okres od 16 do 24 tygodni, taka kuracja pozwala na zlikwidowanie trądziku.

Roaccutane – to lek na trądzik spowodowany chorobami łojotokowymi zewnętrznej warstwy skóry. Roaccutane przepisywany jest w ciężkich postaciach trądziku, przede wszystkim w przypadku trądziku guzkowo-torbielowatego. Terapia tym lekiem na trądzik powinna trwać w granicach 24 tygodni a osiągnięty pozytywny efekt zazwyczaj utrzymuje się od 6 miesięcy do 2 lat. Jest on jednak w Polsce zakazanym lekiem.

Axotret – tabletki na trądzik na receptę, wskazane w przypadku trądziku guzkowego i skupionego, opornego na leczenie przeciwbakteryjne. Ograniczenie produkcji sebum i działanie przeciwzapalne pozwala na leczenie ciężkich postaci trądziku. Kuracja jednocyklowa wynosząca od 16 do 24 tygodni jest wystarczająca do osiągnięcia remisji.

Curacne – lek przeciwtrądzikowy hamujący aktywność gruczołów łojowych ograniczający niekontrolowane namnażanie się bakterii beztlenowych, odnawia właściwy proces różnicowania komórek. Curacne posiada działanie lecznicze w przypadku pojawienia się trądziku skupionego, guzkowatego oraz powodującego powstawanie zmian bliznowatych. Czas leczenia konieczny do osiągnięcia efektu terapeutycznego wynosi do 24 tygodni.

Rate this post