Sprawdzone implanty stomatologiczne

Utrata zęba może być konsekwencją choroby, zaniedbań lub wypadku. Zawsze jednak powoduje dyskomfort i sprawia, że przestajemy cieszyć się ze swojego pięknego uśmiechu. To jednak nie tylko problem estetyczny – braki w uzębieniu mogą prowadzić do poważnych deformacji zgryzu, które ciężko jest później naprawić. Na szczęście, dzisiejsza stomatologia oferuje nowoczesne i wygodne implanty zębowe – takie implanty zębów są niemal identyczne, jak naturalne zęby. Implant zęba może nam posłużyć przez wiele lat, a jego posiadanie nie powoduje dyskomfortu. Co warto wiedzieć o implantach?

Rodzaje implantów – jakie implanty wybrać?

Istnieją różne rodzaje implantów zębowych. Najczęściej wykonywane są implanty śródkostne – są one mocowane w kości szczęki lub żuchwy. Ich zakładanie przebiega dwuetapowo – najpierw umieszczany jest wszczep, który służy jako umocowanie implantu, a gdy zostanie on już odpowiednio zintegrowany z tkankami pacjenta – stomatolog umieszcza na nim koronę zębową.

Implanty w Gdańsku, podokostnowe, mocowane są znacznie bardziej powierzchownie – bezpośrednio pod dziąsłem – a ich wykonywanie odbywa się jednoetapowo. Są mniej wytrzymałe niż implanty śródkostne, jednak niekiedy są jedyną alternatywą dla tych pacjentów, których kości mają zbyt małą gęstość, co uniemożliwia osadzanie w nich implantów.

Implanty różnią się również między sobą rozmiarem – to, jaki najlepiej wybrać, zależy od miejsca wszczepienia implantu, a także od indywidualnej budowy zgryzu danej osoby. Również materiał, z którego są wykonywane implanty, może być bardzo różny – obecnie najczęściej stosuje się te wykonane z tytanu. Cena implantu zależy od jego rodzaju, jednak ostateczną decyzję powinien pomóc podjąć stomatolog – tylko on ma odpowiednie kompetencje do tego, aby wybrać najlepszy implant.

Jak wygląda wstawianie implantów?

Przed zabiegiem niezbędna jest konsultacja ze stomatologiem i wykonanie zdjęcia pantomograficznego. To na jego podstawie specjalista ocenia, czy wszczepienie implantu jest możliwe, a także jakie implanty stomatologiczne sprawdzą się w danym przypadku. Następnie przeprowadzany jest zabieg chirurgiczny – umieszczenie wewnątrz kości implantu. Musi on dokładnie zrosnąć się z prawdziwą kością – trwa do od trzech do sześciu miesięcy. Implant nie jest widoczny w tym czasie w jamie ustnej. Po upływie tego czasu na implancie umieszczana jest śruba gojąca, która wspomaga gojenie się błony śluzowej jamy ustnej. Po około dwóch tygodniach od tego zabiegu na implancie umieszcza się koronę – czyli element imitujący prawdziwy ząb.

Proteza na implantach

Protezy na implantach są stosowane wtedy, gdy mamy do czynienia z przypadkiem całkowitego braku zębów. Jej zaletą jest znacznie niższa cena, niż w przypadku wykonywania pojedynczych implantów. Proteza całego łuku zębowego jest mocowana na kilku implantach. Rozwiązanie to jest niemal równie komfortowe dla pacjenta, jak pojedyncze implanty.

Jaki jest kosz implantów?

Ile kosztuje implant zęba? Niestety – koszt implantu zęba może sięgać nawet kilku tysięcy złotych. Wiele gabinetów oferuje jednak rozłożenie płatności na raty, ponadto – jest to dobra inwestycja, ponieważ zaniedbanie stanu uzębienia prowadzi do poważnych problemów.

Implanty zębowe – przeciwwskazania

Implanty nie są rozwiązaniem dla każdego. Przeciwwskazaniem do ich zrobienia są przewlekłe choroby, ciąża, nieleczona próchnica czy też zły stan jamy ustnej. Implantów nie wykonuje się również u nastolatków i dzieci, ze względu na to, że w ich przypadku nie zakończył się jeszcze proces rozwoju kości szczęki. Implantów nie można niekiedy wstawić również w przypadku, gdy kości szczęki są bardzo silnie zniszczone, lub też przestrzenie pomiędzy zębami są zbyt małe.

Rate this post