Wypadanie włosów po porodzie

Wypadanie włosów po porodzie – skąd się bierze i jak temu przeciwdziałać. Po urodzeniu dziecka wiele kobiet zaskoczonych jest faktem, że ich włosy zaczynają nadmiernie wypadać. Może zdarzyć się tak nawet w sytuacji gdy przez całą ciążę miałyśmy zdrowe i gęste włosy. W tej sytuacji bardzo często możemy wpaść w panikę. Zupełnie niepotrzebnie. Nadmierne wypadanie włosów po porodzie jest zjawiskiem często spotykanym i naturalnym. Zazwyczaj po krótkim czasie samoistnie mija, jednak zanim to nastąpi warto odpowiednio zadbać o włosy. Przeczytaj, skąd się bierze nadmierne wypadanie włosów u matek tuż po porodzie i jak temu przeciwdziałać.

Jakie mogą być przyczyny nadmiernego wypadania włosów po ciąży?

W czasie ciąży produkcja hormonów wpływa na zaburzenie naturalnego cyklu życia włosów. W zwykłych okolicznościach kształtuje się on następująco, składając się z trzech faz:

  • w pierwszej fazie (anagen) włosy znajdują się w fazie wzrostu. W tej fazie znajduje się około dziewięćdziesięciu procent włosów na naszej głowie. Faza ta trwa od dwóch do sześciu-ośmiu lat.
  • druga faza, nazywana katagen, oznacza przygotowywanie się włosa do wypadnięcia. Trwa to około dwóch tygodni. W tym czasie koniec włosa przesuwa się bliżej skóry, powoli odrywa od brodawki w meszku włosowym.
  • trzecia faza (telogen) to okres po wypadnięciu włosa, gdy meszek włosowy kurczy się i odpoczywa. Ten etap trwa od dwóch do czterech miesięcy.

U kobiety po ciąży ten cykl zostaje zaburzony w związku ze zmianami hormonalnymi w organizmie, w szczególności ze spadkiem poziomu estrogenu po porodzie. W czasie ciąży wysoki poziom estrogenu sprawia, że nasze włosy są wyjątkowo gęste, po porodzie sytuacja ulega diametralnej zmianie i następuje nadmierne wypadanie włosów. W czasie ciąży z powodu zwiększonego poziomu estrogenu włosy nie wchodzą w fazę katogenu i nie wypadają. Po ciąży natomiast, gdy poziom estrogenu w organizmie gwałtownie spada, włosy zaczynają w szybkim tempie wypadać. W tym okresie można w krótkim czasie stracić na raz nawet 20-30% wszystkich włosów. Nie powinno nas to jednak przerażać. Są to zarówno te włosy, których nie traciłyśmy przez dziewięć miesięcy ciąży, jak i te, które w normalnym tempie wypadałyby nam właśnie teraz. Po pewnym czasie ten proces sam z siebie naturalnie się unormuje.

Jak zadbać o włosy, które nadmiernie wypadają po porodzie?

Tak jak było już wspomniane, proces nadmiernego włosów zwykle po ciąży po pewnym czasie powinien unormować się sam. Nie trzeba więc się obawiać, że szybko wyłysiejemy.  Mimo to warto zadbać o właściwą pielęgnację. Zwróćmy uwagę na to, jakim zabiegom poddajemy nasze włosy. Warto ograniczyć używanie suszarki, lokówki i prostownicy. Myjmy włosy delikatnym szamponem, w wodzie o letniej, nie gorącej temperaturze. Dbając o odpowiednie nawilżenie skóry warto stosować maseczki lub olejki.

Kolejnym aspektem, o który należy zadbać, jest odpowiednia dieta. Powinna być ona zróżnicowana, bogata w witaminy, mikroelementy i minerały. Spożywajmy dużo ryb morskich, oliwy z oliwek i owoców oraz warzyw.

Jeśli problem nie mija…

Jeżeli mimo odpowiedniej pielęgnacji problem nie mija, warto wybrać się do specjalisty. Odpowiednim w tym wypadku będzie lekarz trycholog. To lekarz zajmujący się chorobami skóry głowy. Po wykonaniu kompleksowego badania będzie on w stanie dokładnie zdiagnozować, jakie są źródła problemu w Twoim przypadku i zalecić odpowiednie leczenie. W tym celu może przepisać Ci odpowiednie preparaty, suplementy diety, zalecić określoną pielęgnację lub skierować na zabiegi. Przedłużającego się problemu wypadających włosów nie należy lekceważyć, gdyż może być on objawem poważniejszych chorób.

Gdzie znajdę dobrego trychologa w Trójmieście?

Gabinet trychologiczny drTrycholog.pl
ul. Marii Skłodowskiej-Curie 3 (gab.5)
80-210 Gdańsk
telefon: +48 793 997 080

Rate this post