Domowe sposoby na hemoroidy

Żylaki najczęściej kojarzą nam się z powiększonymi naczyniami żylnymi kończyn dolnych i nieestetycznym ich wyglądem. Istnieją jednak także żylaki odbytu, popularnie nazywane hemoroidami.

Jak powstają żylaki odbytu

Jednym z elementów układu wydalniczego są guzki krwawnicze, rozmieszczone po wewnętrznej części odbytu. Mają kształt niewielkich poduszek wypełnionych krwią, które uszczelniają odbyt. W momencie parcia, krew z poduszek jest odprowadzana a odbyt zostaje otwarty. Niekiedy jednak, w wyniku działania różnych czynników, krew nie odpływa w całości, a guzki stale są powiększone. To właśnie one tworzą żylaki odbytu, popularnie nazywane właśnie jako hemoroidy.

Czynniki ryzyka wystąpienia hemoroidów

Tworzenie się hemoroidów nie jest wynikiem czynników genetycznych czy przebytych chorób. Decydujące znaczenie ma prowadzony tryb życia. Powstawaniu hemoroidów sprzyja siedzący tryb życia (mniejsza elastyczność naczyń, krew z guzków nie odpływa), niewłaściwa dieta powodująca skłonność do zaparć.

Na hemoroidy szczególnie narażeni są zawodowi kierowcy, pracownicy biurowi, osoby spędzające wiele godzin przed komputerem, zawodowi kolarze, jeźdźcy konni.

Hemoroidy i ich objawy

Powstawanie żylaków odbytu jest procesem długotrwałym, początkowo nie dającym żadnych odczuwalnych objawów.

Pierwszymi symptomami, mogącymi świadczyć o istnieniu hemoroidów, są swędzenie w okolicach odbytu, ból odczuwalny podczas wypróżniania (czasami także podczas długotrwałego siedzenia), ślady krwi na papierze toaletowym. Kolejne objawy świadczące o postępie choroby, to wyczuwalne guzki wokół odbytu, które początkowo samoistnie się chowają, potem jednak stale pozostają na zewnętrznej stronie odbytu.

Domowe sposoby na hemoroidy

Żylaki odbytu przez wiele osób traktowane są jako dolegliwość wstydliwa, dlatego zwlekają z wizytą u lekarza i starają się pozbyć hemoroidów sposobami znanymi od wieków. Ich zaletą jest stosowanie środków całkowicie naturalnych, nie powodujących skutków ubocznych. Warunkiem ich skuteczności jest jak najwcześniejsze zaczęcie stosowania (niewielkie zaawansowanie choroby) oraz systematyczność. (więcej: http://procto.net.pl/hemoroidy/domowe-sposoby-na-hemoroidy/)

Najlepsze efekty przynoszą codzienne nasiadówki z dodatkiem wyciągów z roślin o działaniu łagodzącym i ściągającym. Najlepiej nadaje się do tego kora dębu, kasztanowca, ziela rdestu lub szałwii. W sklepach zielarskich można kupić gotowe mieszanki ziołowe. Dobre efekty przynoszą także ciepłe kąpiele z dodatkiem olejku lawendowego, cytrynowego lub rozmarynowego.

 

Hemoroidy i ich leczenie

 

W przypadku małych hemoroidów, skuteczne okazać się mogą maści i czopki dostępne w aptece bez recepty. W stanach zaawansowanych, konieczne jest wkroczenie profesjonalnej medycyny. W pierwszej kolejności stosuje się jedną z metod małoinwazyjnych:

 

  • gumowanie – to najpowszechniej stosowana metoda polegająca na podwiązywaniu guzków u nasady, brak dopływu krwi powoduje ich obumieranie i odpadanie,
  • metoda Morinagi (DGHAL) – najnowocześniejszy sposób selektywnego usuwania hemoroidów przy pomocy aparatu Dopplera (bada przepływ krwi),
  • fotokoagulacja – naczynia doprowadzające krew do guzka zamykane są przy pomocy promieni podczerwonych,
  • krioterapia – guzki zamrażane są ciekłym azotem,
  • skleroterapia – naczynia zamykane są przy pomocy specjalnej pianki wstrzykiwanej do guzka krwawniczego.

 

 

W bardzo ciężkich przypadkach wykonywane jest chirurgiczne usuwanie hemoroidów.

Rate this post