Dziwny zapach z pochwy – co robić?

Pomimo utrzymywania prawidłowej higieny pochwy wiele kobiet udaje sie do lekarza z krępującą ich dolegliwością jaką jest przykry zapach pochwy. Pojawia się on najczęściej kiedy okolice intymne kobiety atakują patogeny. Wywołane są one wieloma czynnikami, o których napiszemy w poniższym artykule. Jednym z nich są choroby pochwy spowodowane grzybami lub bakteriami. Niestety, nie leczone infekcje waginy mogą spowodować poważne zaburzenia narządów rodnych kobiety, a nawet doprowadzić do bezpłodności. Dlatego tak ważna jest szybka i bardzo dokładna diagnostyka. Pozwala ona bowiem włączyć skuteczne leczenie oraz zapobiec rozprzestrzenianiu się infekcji i spowodowaniu powikłań.

Patogenny, dziwny zapach  z okolic intymnych kobiety

Wydobywająca się z waginy kobiety woń jest fizjologicznym stanem rzeczy o ile jest on neutralny i niedrażniący. Problem pojawia się kiedy czujemy dziwny zapach z pochwy. Oznacza on bowiem jej infekcję lub poważną chorobę. Przykrym zapachom pochwy towarzyszą także inne niezbyt przyjemne objawy, między innymi pieniste, serowate lub grudkowate upławy, jak również zmieniony kolor wydzieliny. Poniżej przedstawiamy najczęstsze infekcje narządów intymnych kobiet oraz towarzyszące im symptomy:

Kandydoza czyli zakażenie wywołane drożdżakami i grzybami- objawia się przede wszystkim zapachem podobnym do pleśni, jak również twarogową, białą lub żółtawą wydzieliną.

Waginoza czyli bakteryjne zapalenie pochwy- często przebiega bezobjawowo, szczególnie w początkowej fazie choroby, może się jednak objawiać rybim zapachem pochwy oraz obfitymi upławami.

Rzęsistek pochwowy- pojawia się pienista, żółtawo zielona wydzielina oraz bardzo drażniący i przykry zapach pochwy.

Chlamydioza wywołana chlamydią– pierwszym objawem są silne upławy, a nawet plamienie.

– Do zakażeń pochwy objawiających się nieprzyjemnym zapachem pochwy dochodzi między innymi przez stosowaną wcześniej antybiotykoterapię. Dzieje się tak ponieważ leki te prócz eliminowania konkretnej bakterii, niszczą także fizjologiczną florę bakteryjną między innymi pochwy- tłumaczy Igor Michajłowski, doktor nauk medycznych z Gdańska, specjalista dermatolog-wenerolog. Inne powody, które mogą wywołać przykry zapach pochwy i choroby z nim związane to leki hormonalne, wizyty na miejskich basenach, alergizujące środki piorące oraz te stosowane do higieny intymnej jak również stosunki płciowe przy częstej zmianie partnerów seksualnych.

Rola Testów PCR w diagnostyce infekcji intymnych kobiet

XXI wiek to niewątpliwie epoka, w której nastąpił niepohamowany rozwój medycyny. Dzięki temu polepszyła się także jakość i komfort diagnostyki, między innymi chorób pojawiających się w okolicach intymnych kobiety. Służą do tego między innymi Testy PCR, które poleca wielu lekarzy, nie tylko dermatologów i wenerologów, ale także ginekologów. Dzięki nim kobieta może sprawdzić co jej dolega w domu, a postawiona diagnoza będzie w stu procentach pewna i rzetelna, nawet w bardzo wczesnej fazie choroby. Zakupione na naszej stronie Testy PCR charakteryzują się nie tylko bardzo dużą dokładnością ale także wysoką czułością.

Rate this post