Kamica nerkowa. Sygnały, które mogą świadczyć o chorobie

Kamienie w nerkach – wielu pacjentów słysząc tą diagnozę, jest przerażona. Co to oznacza, czy to poważne schorzenie? Jak wygląda leczenie? Podajemy najważniejsze informacje na temat kamicy nerkowej – choroby, która najczęściej atakuje osoby między 30 a 40 rokiem życia, zwłaszcza mężczyzn.
Kto znajduje się w grupie ryzyka?

Osoby najbardziej podatne na zachorowanie na kamicę nerkową to osoby starsze i przewlekle chore. Nasze nerki funkcjonują gorzej, kiedy przyjmujemy duże ilości leków i jesteśmy osłabieni. Inni pacjenci znajdujący się w grupie ryzyka to osoby obciążone genetycznie oraz ci, którzy mają nieprawidłowo skonstruowany układ moczowy.
Ryzyko zachorowania zwiększają również niektóre zachowania, na które mamy wpływ. Mamy duże szanse zachorować na kamicę nerkową, jeśli nie przyjmujemy odpowiedniej ilości wody, a dodatkowo na przykład nadużywamy alkoholu. Niekorzystnie na układ moczowy wpływa również przyjmowanie nadmiernej ilości białka, zwłaszcza pochodzenia zwierzęcego. Negatywnie na stan naszego zdrowia wpłynąć mogą również nadmiar witaminy D w diecie lub przebyta operacja jelita cienkiego.

Jak dochodzi do powstania kamieni z nerkach?
Kamica nerkowa to choroba, która objawia się dużymi kamieniami w nerkach. Jak dochodzi do ich powstania? Żeby to zrozumieć, trzeba przypomnieć sobie, na czym polega praca nerek: te filtrują krew i wydalają z niej szkodliwe substancje, a więc toksyny, produkty uboczne przemiany materii, pozostałości po lekarz. Niestety, zdarza się, że nasze nerki nie dają sobie rady z tym zadaniem. Kiedy są osłabione lub kiedy produktów do usunięcia jest wyjątkowo dużo (np. dlatego, że przyjmujemy duże ilości leków) – wtedy część produktów zamiast zostać wydalona, osadza się na ściankach nerek, początkowo przypominając drobny piasek, a z czasem formując duże i ciężkie grudy, którym nadano nazwę kamieni nerkowych.

Jakie są objawy kamicy nerkowej?

Pacjenci z rozpoznaniem kamicy nerkowej bardzo często późno trafiają do specjalisty. Dlaczego tak się dzieje? Otóż kamica nerkowa długo przebiega bezobjawowo. Pierwsze sygnały, czyli tępe bóle pleców i ucisk w podbrzuszu bywają mylone z objawami innej choroby. (więcej na stronie: http://uro.net.pl) Sygnałem, który powinien mocno nas zaniepokoić, jest rwąca, trudna do wytrzymania kolka nerkowa, a także stałe parcie na pęcherz i ból przy każdej wizycie w toalecie. Jeśli dodatkowo w moczu pojawiła się krew – natychmiast powinniśmy zgłosić się do lekarza. Ten zleci nam badanie kamieni nerkowych, które pozwoli ocenić stan naszych nerek i zlecić dalsze leczenie. Jeśli będziemy stosować się do zaleceń lekarza, kamienie z pewnością uda się usunąć, a my wrócimy do zdrowia. Ważne jednak, żeby szybko skontaktować się ze specjalistą, ponieważ mamy wtedy większe szanse na uniknięcie operacji – niewielkie kamienie usuwa się farmakologicznie.

Rate this post