Krew w moczu – czy to coś poważnego?

Częstym objawem chorób układu moczowego jest pojawienie się w moczu krwi. Tak zwany krwiomocz czasami jest oznaką schorzenia, które wymaga pilnej interwencji lekarza. Nieraz jednak nie oznacza absolutnie nic poważnego. Wydaje się jednak, że choćby po to, aby się nieco uspokoić, zawsze warto skonsultować tę dolegliwość.

Problemy z pęcherzem

Kiedy zauważy się krew w moczu, może to oznaczać, że pojawiły się jakieś problemy z pęcherzem. Przeważnie jest to po prostu zapalenie pęcherza. Pojawia się ono najczęściej wskutek jakieś infekcji. Może to być zarówno infekcja wirusowa jak i bakteryjna. Tym nie mniej, sama krew w moczu nie jest dostatecznym objawem pozwalającym stwierdzić zapalenie pęcherza, czy też jakikolwiek inny problem z pęcherzem. Muszą towarzyszyć również inne objawy, aby można było stwierdzić, że problem tkwi właśnie w pęcherzu. (więcej: http://uro.net.pl/krew-w-moczu/krew-w-moczu-co-zrobic/)

Warto również zauważyć, że problemy z pęcherzem przeważnie dotykają kobiet. Zdarza się, że wskutek na przykład przewiania chorują również mężczyźni, jednak raczej jest to rzadkość. Kobiety są narażone z tego względu, że mają stosunkowo krótką cewkę moczową. Z tego też względu, wirusy i bakterie maję do przebycia bardzo krótką drogę, aby trafić do pęcherza i tam rozpocząć sianie zamętu. mężczyźni mają o wiele dłuższą cewkę moczową, więc dotarcie bakterii i wirusów do pęcherza jest mocno utrudnione.

Choroba nerek

Krew w moczu niewątpliwie może też pojawiać się wtedy, gdy z jakiegoś powodu nerki nie pracują poprawnie. Jest to na przykład jeden z głównych objawów kamicy nerkowej. Jest to schorzenie, w którym w nerkach pojawiają się niewielkie kamyczki stworzone z toksyn. Innymi objawami w tym schorzeniu są problemy z oddawaniem moczu, czy też ból w okolicach pęcherza oraz kolka nerkowa. Jeśli pojawiają się wszystkie te objawy lub przynajmniej więcej niż jeden, można śmiało stwierdzić, że to kamica nerkowa.

Choroba nowotworowa

Zapalenie pęcherza to schorzenie, które jest łatwe w leczeniu. Kamicę nerkową jest troszkę trudniej wyleczyć i na pewno jest bardzo bolesna, ale również można się jej pozbyć w stosunkowo krótkim czasie. Poważnym schorzeniem, którego nieraz nie udaje się w całości wyleczyć jest natomiast choroba nowotworowa. Krwiomocz może czasem również być oznaką choroby nowotworowej układu moczowego.

Krew w moczu może być oznaką w zasadzie każdego rodzaju nowotworu układu moczowego. Może to być nowotwór pęcherza, nerek czy tez cewki moczowej. Niezależnie od tego gdzie się on ulokuje, leczenie wygląda podobnie. Czasami jest to leczenie operacyjne, a czasem ogranicza się ono do chemioterapii. W niektórych przypadkach trzeba zastosować obie metody.

Więcej informacji znajdziesz na stronie: http://chorobyukladumoczowego.pl

U mężczyzn może również wystąpić nowotwór prostaty. Jednakże, jest to schorzenie zarezerwowane raczej tylko dla mężczyzn w bardzo podeszłym wieku. Tym nie mniej, niestety zdarzają się wyjątki.

4/5 - (1 Głos)