Sposoby na trądzik różowaty

Trądzik różowaty – przyczyny

Trądzik różowaty to choroba skóry, której wcale nie tak łatwo się pozbyć. Nazywany jest trądzikiem osób dorosłych, a to dlatego, że w przeciwieństwie do trądziku pospolitego pojawiającego się w okresie dojrzewania, trądzik różowaty nie dotyka osób poniżej 25. roku życia. Charakteryzują go znaczne zaczerwienienia na twarzy, pajączki, wypryski a nawet przetłuszczająca się cera. Przyczyny tego typu zmian skórnych nie są do końca znane, chociaż wiadomo, że podłoża trądziku różowatego należy upatrywać w genach, zaburzeniach hormonalnych oraz zaburzeniach naczyniowo-ruchowych, czyli tendencji naczynek do pękania i rozszerzania się. W dużej mierze to właśnie cera naczynkowa odpowiada za wystąpienie trądziku różowatego, ale żeby tak się stało musi dojść również do zaburzenia pracy gruczołów łojowych.

Ponadto do zaostrzenia trądziku różowatego wpływ może mieć wiele innych czynników, np.:

 • choroby układu pokarmowego (choroba wrzodowa żołądka);
 • alergia;
 • nadciśnienie tętnicze;
 • działanie promieni UV;
 • podawanie skóry ekstremalnym temperaturom (gwałtowne wahania temperatury);
 • nieprawidłowa dieta (spożywanie ostrych, gorących potraw i alkoholu);
 • zakażenia mieszków włosowych;
 • zakażenia bakteryjne;
 • zakażenie HPV;
 • zaburzenia trawienia;
 • zbyt długie przyjmowanie kremów i maści opartych w swoim składzie na sterydach.

Trądzik różowaty leczenie domowe

Aktualnie na rynku dostępnych jest wiele maści i preparatów wspomagających walkę z niedoskonałościami skóry, które mają zlikwidować czerwone plamy na twarzy i szyi. W większości przypadków jednak na trądzik różowaty kosmetyki nie do końca działają. Wówczas należy skonsultować się z dermatologiem, a ten na podstawie przeprowadzonych badań i wywiadu z pacjentem będzie mógł dobrać odpowiednie leczenie.

Trądzik różowaty leczenie laserem

W sytuacji, gdy tradycyjne, mniej inwazyjne metody zawodzą, to właśnie zabiegi przeprowadzane przez wykwalifikowanych specjalistów pomagają pozbyć się problemu skóry. Jedną z najskuteczniejszych metod radzenia sobie z trądzikiem różowatym jest laseroterapia.

 • Laser VariLite – to laser diodowy, który skutecznie zadziała nie tylko na zaczerwienienia na twarzy, ale także na rozszerzone naczynka. Zabieg polega na zamknięciu, obkurczeniu i uszczelnieniu problematycznych naczynek, dzięki czemu zredukowana zostaje jedna z podstawowych przyczyn pojawienia się trądziku różowatego. Zmniejsza się zatem widoczność naczynek, a co za tym idzie również zaczerwienienie twarzy.
 • Laser Harmony XL DYE-VL – wiązka lasera wykorzystywana podczas zabiegu podgrzewa naczynko powodując jego obkurczenie i ostateczne zamknięcie. Działa więc podobnie, jak poprzednik, a co w tym najważniejsze oddziałuje wyłącznie na naczynko, tak więc nie powoduje podrażnień i nie uszkadza pozostałych tkanek.

Prócz laseroterapii w salonach kosmetologicznych i gabinetach dermatologicznych dość często proponuje się wykonanie peelingu kawitacyjnego. Jest to jedna z pierwszych metod, jakie proponują specjaliści podczas leczenia trądziku różowatego. Osoby dotknięte tym problemem nie mogą stosować peelingów mechanicznych, ani tych wykorzystujących silne kwasy, dobrą i bezpieczną alternatywą jest więc peeling kawitacyjny. Do zabiegu wykorzystuje się ultradźwięki, dzięki którym usuwane są wągry, zaskórniki, nadmiar sebum oraz zrogowaciały naskórek. Co więcej pory skóry ulegają dogłębnemu oczyszczeniu, a ultradźwięki pobudzają regenerację skóry. Peeling kawitacyjny ogranicza powstawanie zmian skórnych dlatego tak świetnie sprawdza się w walce z widocznymi niedoskonałościami skóry w tym z trądzikiem różowatym.

Rate this post