Sztuka odżywiania dziecka zdrowo.

Czym właściwie jest zdrowe odżywianie? Jak właściwie żywić nasze dziecko tak, by jedzenie było smacznie, ale i zdrowe?
To pytanie jest bardzo ważne, to właśnie odpowiednia dieta czyni organizm naszych dzieci odpornym na bakterie i wirusy.


By nasze pociechy odżywiały się zdrowo wystarczy zastosować kilka prostych zasad, o to kilka z nich:

Po pierwsze, trzeba postarać się dążyć do regularnych posiłków.

Najlepiej nie pospieszać naszego dziecka podczas jedzenia, jedni jedzą szybciej a drudzy trochę wolniej. Maluchowi należy dać spokojnie przerzuć pokarm. To zaoszczędzi mu stresu, bardzo ważnym jest przecież to, by nasze dziecko nie kojarzyło czasu posiłków z czymś nieprzyjemnym.
Poradnia pediatryczna radzi by nie zmuszać dziecka do jedzenia, niech samo decyduje o tym, ile chce zjeść i co właściwie chce zjeść. Jeśli zauważysz że dziecko grymasi przy stole, zamiast na nie nakrzyczeć, należałoby zastanowić się czy jedzenie jest dla niego odpowiednie, spróbować lekko zmienić przepis czy też zmniejszyć porcje.

Zobacz: Pediatra Gdańsk – Lifemedica

Do jedzenia najlepiej podawać lekkie ziołowe herbatki i kompoty bez cukru, słodzik ten bowiem można zamienić wieloma innymi, zdrowymi substancjami (przykładowo miodem). Zamiast soków z kartonów można zastosować wodę mineralną lub czarnej czy też zielonej herbaty.
Warto zauważyć że zdrowym jest by dziecko piło dopiero po posiłku, picie rozcieńcza bowiem soki trawienne i wpływa na pogorszenie trawienia.

Kolejną rzeczą są produkty, najlepiej kupować je bez konserwantów i sztucznych barwników. Unikać też surowych produktów, szczególnie w zimnych porach roku.
Pediatra radzi również gotować zgodnie z porami roku. W każdej porze roku zdrowo dla dziecka jest jeść to, co akurat jest dostępne w danym obszarze klimatycznym. Jest to bowiem naturalna zależność która uodporni nasze dziecko.
Nie wolno zastępować mięsa przetworzonymi produktami z soi. Wartościowe produkty sojowe to między innymi: sos sojowy czy też tofu.
Warto unikać używania mrożonek, ponieważ są pozbawione wielu witamin oraz życiowej energii dostarczanej przez pokarm.
Lekarze już dawno temu udowodnili szkodliwy wpływ mikrofalówki na nasze jedzenie, dlatego warto używać jej jak najmniej.
Do kuchni zdrowo byłoby wprowadzić pełne ziarna zbóż, np. kasze jaglaną.
Zdrowe odżywianie w kuchni utrzymać można zamieniając mąkę białą na mąkę razową, zwykłą sól na sól nierafinowaną (nieoczyszczoną, bogatą w składniki mineralne i pierwiastki śladowe).
Cukier rafinowany wypadałoby zamienić na nierafinowany cukier trzcinowy, a olej rafinowany, na oliwy i oleje z tłoczone na zimno.
Swojemu dziecku nie powinno się podawać produktów przetworzonych przemysłowo, czyli homogenizowanych, pasteryzowanych w wysokiej temperaturze, instant (czyli takich do rozpuszczania bez konieczności gotowania), napromieniowanych i głęboko mrożonych czy też genetycznie zmodyfikowanych.

Stosowanie naturalnych przypraw, składników i ziół doda nie tylko smaku daniu, ale również sprawi, że będzie o wiele zdrowsze i tańsze.

Poczytaj więcej o zdrowiu dzieci: http://leczymydzieciaki.pl

5/5 - (14 Głosów)