Anemia – coraz popularniejsza

Anemia jest chorobą objawiającą się zmniejszoną liczbą czerwonych krwinek lub ilością hemoglobiny. Pomimo iż choroba jest dość popularna w dzisiejszych czasach często pozostaje niewykryta ze względu na objawy często mylone z innymi dolegliwościami. Z tego powodu tak ważne jest wykonywanie okresowych badań krwi, które pozwolą w porę wychwycić anomalie.

Przyczyny

U podłoża anemii może leżeć wiele przyczyn, od błahych (nieprawidłowa dieta) przez poważne (stany pokrwotoczne) po schorzenia zagrażające życiu (nowotwory krwi, choroby genetyczne). W dzisiejszych czasach coraz częściej zdarzają się przypadki wystąpienia choroby na skutek nierozważnego stosowania diet eliminujących produkty mięsne (braki żelaza i wit. B12)
mechaniczne; stan pokrwotoczny, wystawienie na działanie promieniowania jonizującego, niektóre środki chemiczne (np. środki owadobójcze)
genetyczne; hemofilia, amemia aplastyczna, inne zaburzenia pracy szpiku kostnego
nabyte; uboga dieta wegetariańska (bez kompensowania braku mięsa warzywami zawierającymi żelazo), niedożywienie, zaburzenia wchłaniania.

Czytaj też: https://zawalserca.net/anemia-ja-wykryc-leczyc/

Objawy

Najbardziej widocznym objawem anemii jest silne osłabienie nieustępujące po odpoczynku, często mylone ze skutkami stresu lub przepracowania. Z tego powodu w dzisiejszych czasach łatwo o przeoczenie pierwszych oznak choroby, zwłaszcza iż zmiany w wyglądzie fizycznym również można zrzucić na karb przemęczenia. Dlatego ważne jest regularne poddawanie się badaniom okresowym oraz zwracanie uwagi na objawy utrzymujące się przez dłuższy czas.
– osłabienie o różnym stopniu nasilenia, nieustępujące po odpoczynku
– zaburzenia rytmu serca (często mylone z nerwicą)
– bladość skóry i błon śluzowych; można wykonać test powieki, należy odchylić dolną powiekę a następnie ocenić kolor wnętrza. Ideał to żywo czerwone, jeśli jest różowe może to oznaczać anemię.
– może wystąpić zwiększone wypadanie i łamliwość włosów
– czasem mogą występować również bóle i zawroty głowy
– w badaniach laboratoryjnych, w zależności od przyczyny, widoczny spadek liczby erytrocytów lub hemoglobiny.

Zobacz: Poradnia Leczenia Anemii – Hematolog Gdańsk w Lifemedica

Rokowanie

W zależności od przyczyn anemii rokowanie może być bardzo dobre lub bardzo złe. Nieleczone łagodniejsze postaci anemii poważnie obniżają produktywność i wpływają na ogólną jakość życia. W przypadku ciężkich postaci anemii lub współistnienia innych chorób krwi może dochodzić do uszkodzenia narządów wewnętrznych na skutek niedokrwienia.

Leczenie

Łagodne postacie anemii nie wymagają specjalistycznego leczenia. Zazwyczaj wystarczy zmiana diety lub dodatkowa suplementacja preparatów z żelazem. W cięższych przypadkach lub gdy anemia jest objawem innej choroby krwi leczeniem powinien zająć się hematolog oraz poradnia hematologiczna.

5/5 - (3 Głosy)