Twój los w twoich rękach – profilaktyczne badanie usg piersi

Każdy z nas ma nadzieje na długie i szczęśliwe życie. Chcemy być zdrowi i wolni od nieszczęść. Dlatego też, odrzucamy od siebie myśli, że możemy poważnie zachorować. Bardzo często wydaje nam się, że poważne, śmiertelne choroby, nas nie dotyczą. Mamy wrażenie, że poważne choroby są czymś abstrakcyjnym co nie dotyczy ani nas, ani również naszych najbliższych. Takie myślenie jest niestety bardzo nieodpowiedzialne, ponieważ sprawia, że rezygnujemy z regularnych badań. Konsekwencja jest często taka, że poważne choroby zostają wykryte zbyt późno, kiedy okazuje się, że na skuteczne leczenie jest już o wiele za późno.

Badanie usg piersi – szansa w walce z nowotworem

Na raka piersi choruje dziś niezwykle wiele kobiet. Jest to choroba, która stosunkowo często prowadzi do śmierci. Okazuje się jednak, że w wielu przypadkach możliwe było uniknięcie choroby, gdyby tylko pacjentka szybciej zgłosiła się do lekarza.

Pierwszym badaniem, jakie wykonuje lekarz onkolog w przypadku podejrzenia nowotworu piersi jest usg piersi. Badanie to bardzo często jest wystarczające i pozwala na wykrycie nowotworu. Tym nie mniej, badanie usg piersi często jest jedynie początkiem diagnozy. Jeżeli bowiem lekarz ma jakieś wątpliwości odnośnie obrazu usg piersi musi zlecić dalsze badania.

Wskazówki do badania usg piersi

Warto zaznaczyć, że nawet bez żadnych konkretnych obaw, warto poddawać się badaniu usg piersi co najmniej raz w roku. Im częściej przeprowadzane jest usg piersi tym lepiej, ponieważ wzrasta szansa na szybkie rozpoznanie choroby. Tym nie mniej, w pewnych sytuacjach wykonanie usg piersi jest szczególnie wskazane.

Bez wątpienia, nie wolno nigdy lekceważyć bólu piersi. Oczywiście bardzo często okazuje się, że ból jest zupełnie niegroźny. Tym nie mniej, lepiej to sprawdzić, czy to poprzez badanie usg piersi, czy też poprzez mammografię. Ponadto, czasami zdarza się, że z brodawek wydziela się jakaś substancja. Ten objaw nigdy nie może być lekceważony, ponieważ bardzo często oznacza on występowanie jakiegoś guzka.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że nawet, gdy pojawi się nowotwór, nie musi to jeszcze oznaczać nic strasznego. Jeśli bowiem zmiana nowotworowa nie jest złośliwa, to wystarczy wyciąć guzy i zwykle jest po problemie. Tym nie mniej, warto pamiętać, że każdy nowotwór może stać się złośliwy, nawet gdy początkowo taki nie jest. Dlatego też, tak ważne jest, aby regularnie sprawdzać poprzez usg piersi, czy nie pojawiły się w nich jakieś zmiany.

Można się oszukiwać, że nie dotyczą nas nieszczęścia, i że zawsze będziemy zdrowi i szczęśliwi. Jednak nie jest to nigdy prawda, ponieważ choroba może spotkać każdego. Zamiast się oszukiwać, lepiej wziąć swój los w swoje ręce. Wczesne wykrycie nowotworu daje przewagę w walce z rakiem. Warto więc przezwyciężyć strach i wykonać badanie usg piersi.

Więcej:

http://ocukrzycy.pl/artykuly/profilaktyka-raka-piersi-badanie-usg-piersi/

5/5 - (1 Głos)