Jak zachować sprawność stawów?

Stawy to połączenia dwóch lub więcej kości. Umożliwiają one ruch kości względem siebie. Jednakże zakres ich ruchomości może być bardzo różny.

Pod tym względem wyróżniamy stawy nieruchome, o ograniczonej ruchomości oraz wolne. Te nieruchome pomagają zachować kształt struktur kostnych takich jak czaszka. Dzięki temu, że kości nie mogą przemieszczać się względem siebie, czaszka utrzymuje swój kształt i może ochraniać mózgowie. Jednakże wszelkie zwyrodnienia, które mogą być przyczyną dolegliwości bólowych, obejmują stawy o ograniczonej ruchomości (stawy kręgosłupa) oraz stawy wolne (np. ramienny lub łokciowy).

Liczba osób cierpiących na różnego rodzaju choroby reumatyczne sięga kilku milionów. Lekarz reumatolog, który zajmuje się między innymi chorobami związanymi ze zwyrodnieniem stawów, może ocenić, czy ból, który dokucza pacjentowi, może być objawem poważniejszej choroby. Dlatego właśnie tak ważne jest, aby udać się do reumatologa, gdy tylko zaczną dokuczać nam niepokojące objawy.

Bóle w obrębie stawów, mogą świadczyć o początkach choroby reumatycznej. Jednakże istnieje wiele różnych schorzeń, klasyfikowanych pod tym pojęciem, dlatego dopiero dalsze badania pozwalają na postawienie diagnozy. Poradnia reumatologiczna to miejsce, w które powinniśmy udać się, jeśli pragniemy wykonać dalsze badania. Im wcześniej lekarzowi uda się rozpoznać chorobę, tym wcześniej będzie on mógł rozpocząć leczenie. Najważniejsze jest, aby nie ignorować objawów mogących wskazywać na chorobę reumatyczną, nawet jeśli osoba na nie cierpiąca jest dzieckiem lub nastolatkiem, ponieważ choroba ta dotyka osób w każdym wieku.

Sprawdź również: http://lifemedica.pl/poradnie/poradnia-reumatologiczna/

Wiele chorób reumatycznych może mieć podłoże immunologiczne, jednak duża część pojawia się na skutek niewłaściwego trybu życia. Dlatego właśnie tak ważne jest, abyśmy spędzali wolny czas aktywnie, chociażby na spacerach, a jeśli i na to nie starczy nam czasu, możemy zawsze gimnastykować się, chociażby przez kilkanaście minut dziennie, co pozwoli na wzmocnienie mięśni otaczających stawy. Poza tym należy codziennie spożywać pokarmy zawierające witaminę D oraz wapń, a także unikać nierównomiernego obciążania stawów np. podnoszenia zakupów tylko jedną ręką. Wówczas, nawet jeśli choroba jest uwarunkowana genetycznie, będzie można spowolnić proces jej postępowania i złagodzić objawy.

Niektóre codzienne czynności nie powinny być wykonywane przez osoby z grupy ryzyka, ponieważ mogą przyspieszać procesy degeneracyjne. Kobiety powinny starać się ograniczyć chodzenie na szpilkach oraz noszenie torebek na jednym ramieniu. Osoby pracujące w biurze powinny starać się robić krótkie przerwy podczas pisania na klawiaturze, podczas których mogą wykonać kilka prostych ćwiczeń jak na przykład okrężne ruchy nadgarstkami w jedną, a potem w drugą stronę. Ważne jest także to, aby unikać długiego siedzenia, oraz spania na niewygodnym, zbyt twardym materacu. Zastosowanie się do tych wskazówek pozwoli uniknąć bólu i innych towarzyszących mu objawów choroby.

5/5 - (1 Głos)