Wirus hpv u mężczyzn

Zarażenie wirusem HPV u mężczyzn nie jest przyczyną dużych problemów zdrowotnych. Wynika to z tego, że układ immunologiczny jest bardzo silny. Jednak u mężczyzn u których układ immunologiczny jest słaby zarażenie wirusem HPV może powodować poważne problemy zdrowotne. Zarażenie wirusem HPV nie ujawnia się od razu. Okres bez żadnych objawów mimo zarażenia wirusem HPV może trwać bardzo długi okres.

Jakie problemy zdrowotne powoduje wirus HPV u mężczyzn?

W przypadku nie wszystkich mężczyzn wirus HPV może wywołać problemy zdrowotne. Niestety w niektórych przypadkach może on spowodować takie problemy jak:

  • choroba Bowena,
  • grudkowatość bowenoidalną,
  • brodawki narządów moczowo-płciowych,
  • rak prącia,
  • rak odbytu.

Mężczyźni o orientacji homoseksualnej, biseksualnej, z osłabionym układem odpornościowym lub, którzy są nosicielami wirusa HPV mają większe prawdopodobieństwo na wystąpienie u nich problemów zdrowotnych wymienionych powyżej.

Jak dochodzi do zakażenia wirusem HPV u mężczyzn?

Do zakażenia wirusem HPV u mężczyzn dochodzi w wyniku kontaktu seksualnego lub kontaktu z naskórkiem. Wirus HPV występuje w postaci 100 rodzajów. Wszystkie rodzaje wirusów nie są oczywiście grożne. Poszczególne rodzaje wirusów HPV dzieli się na dwa typy, czyli typ niskiego ryzyka oraz typ wysokiego ryzyka. Wirusy HPV niskiego ryzyka to wirusy typu 1 i 2, które wywołują kurzajki lub brodawki stóp. Wirusy 6 i 11, które należą też do typu niskiego ryzyka wywołują kłykciny kończyste. Wysokie ryzyko niosą wirusy HPV 16 i 18, które są przyczyną raka prącia lub odbytu.

Czytaj więcej: https://drwenerolog.pl/choroby/hpv/

Jakie są objawy zakażenia wirusem HPV u mężczyzn?

Objawy wywołane zakażeniem wirusem HPV nie mają znaczenia klinicznego. Wynika to z bardzo silnego układu immunologicznego, który powoduje samoistnie wyeliminowanie wirusa HPV z organizmu. Okres samoistnego wyeliminowania wirusa HPV przebiega bez objawów.. Jednak należy pamiętać, że samoistne wyeliminowanie wirusa może trwać bardzo długo. W przypadku mężczyzn, których układ immunologiczny jest słaby objawy mają znaczenie kliniczne.

Objawy u mężczyzn z słabym układem immunologicznym to:

  • brodawki narządów moczowo-płciowych,
  • choroba Bowena,
  • grudkowatość bowenoidalna,
  • rak odbytu,
  • rak prącia.

Test na obecność wirusa HPV u mężczyzn.

Zamów zestaw do zrobienia testuObjawy utajone mogą zostać wykryte poprzez wykonanie testu DNA HPV. Umożliwia on wykrycie typów wysokiego ryzyka. Objaw takich jak kłykciny kończyste mogą zostać zdiagnozowane podczas wizyty u lekarza.

Leczenie wirusa HPV u mężczyzn.

Niestety obecnie nie ma żadnej terapii czy leków, która spowodowałaby pozbycie się wirusa HPV. Jednak znane są metody na leczenie objawów wywołanych przez wirus HPV. W przypadku brodawek narządów moczowo-płciowych mogą one zniknąć same, nie zmieniać się lub rosnąć. W dwóch ostatnich sytuacjach stosuje się miedzy innymi zbiegi operacyjne lub leczenie farmakologiczne. Na grudkowatość bowenoidalną stosuje się zabieg chirurgiczny, krioterapię, laser CO2 lub elektrokoagulację. Na chorobę Bowena stosuje się zabiegi chirurgiczne, krioterapię, laseroterapię czy maść. Na rak prącia czy odbytu stosuje się zabiegi chirurgiczne oraz radioterapię i chemioterapię.

3.5/5 - (2 Głosy)