Zaćma – choroba oczu

Zaćma jest jedną z najczęściej występujących chorób oczu, do której dochodzi na skutek stopniowego mętnienia soczewki, czego skutkiem jest utrata przez nią przejrzystości. Przyczyną zaćmy zazwyczaj są odkładające się złogi białkowe. Choroba ta rozwija się stopniowo, co może trwać nawet kilka lat. Jednakże zaniedbanie leczenia katarakty może skończyć się całkowitą utratą możliwości widzenia. W zaawansowanym stadium zaćmy zmiany są już widoczne nawet gołym okiem, gdyż źrenica traci swój naturalny czarny kolor i staje się szaro-biała. Jakie są przyczyny i objawy zaćmy? Czy operacja jest koniecznością?

Przyczyny zaćmy oraz charakterystyczne objawy

Pierwszymi objawami zaćmy są zmniejszenie się ostrości widzenia oraz przymglenie obrazu, a także coraz częściej pojawiające się rozbłyski podczas patrzenia na światło oraz trudności w ocenie rzeczywistej odległości. Słabe widzenie po zmroku, dwojenie obrazów, zez, oczopląs czy zmniejszona intensywność widzianych barw również mogą świadczyć o katarakcie.

Portal o zaćmie: http://chorobazacma.net.pl/

Zaćma jest chorobą dotykającą przede wszystkim osoby starsze, ale jej przyczyną nie jest tylko fizjologiczny proces starzenia się komórek organizmu. Okazuje się, że za wystąpienie katarakty odpowiedzialne są także czynniki dziedziczne, choroby przewlekłe, przyjmowanie nadmiernych ilości leków sterydowych, wady gałki ocznej czy też urazy oka. W grupie podwyższonego ryzyka znajdują się także osoby spożywające spore ilości alkoholu, palące papierosy, otyłe oraz borykające się z nadciśnieniem.

Leczenie zaćmy a powikłania

Jedyną skuteczną metodą leczenia zaćmy w zaawansowanym stadium jest zabieg chirurgiczny, który polega na rozbiciu zmętniałej soczewki oraz usunięciu złogów białkowych za pomocą fakoemulsyfikacji. Dopiero po przeprowadzeniu owych czynności, przystępuje się do mechanicznego usunięcia starej soczewki oraz wszczepienia sztucznej. Niestety w niektórych przypadkach może dojść do powikłania, którym jest zaćma wtórna. Wówczas chory ponownie musi borykać się z dokuczliwymi objawami.

Zaćma wtórna polega na zmętnieniu tylnej części torebki soczewki, która została pozostawiona w oku podczas operacji, w celu położenia na niej wszczepionej sztucznej soczewki. Niestety na skutek chorób metabolicznych, atopowego zapalenia skóry, urazu gałki ocznej czy też stanu zapalnego, możne dojść do ponownego zmętnienia soczewki oraz wstąpienia zaburzeń widzenia.

Metody leczenia katarakty

Jedną z najpowszechniejszych i zarazem najskuteczniejszych metod lecenia zaćmy jest zabieg kapsulotomii tylnej, wykorzystujący laser YAG. Zabieg ten przeprowadzany jest ambulatoryjnie i polega na wykonaniu niewielkiego otworu w centralnej części torebki tylnej, czego rezultatem jest błyskawiczna wręcz poprawa widzenia.

Zabieg wykonywany jest w pozycji siedzącej i wykorzystuje się do niego lampę szczelinową. Przed zabiegiem oko poddawane jest znieczuleniu, do czego stosuje się krople podawane do worka spojówkowego. Aby gałka oczna była stabilnie ustawiona, przykłada się do niej szkło kontaktowe uniemożliwiające mruganie, a jednocześnie powiększające obraz. Sama operacja zaćma trwa zalewie kilkanaście sekund i jest bezbolesna. Już po trzydziestu minutach po jej zakończeniu pacjent może samodzielnie wrócić do domu.

Rate this post